Wuwejův zápisník

Miluše Pokorná: Kaligrafie

15.07.2007 21:39, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Miluše Pokorná: KaligrafieJako student jsem děsně neukázněný a netrpělivý. Kaligrafické fixy se prý mají používat jen pro rozvrhování výsledného textu, jinak jedině kaligrafická pera s násadkou a zásobníkem a tuš. Hmm. Tak jsem si hned ty fixy koupil.

Nejdříve bychom si měli slepit dvě tužky k sobě a vytvořit improvizované dvouhroté kreslítko, pro nácvik držení pod správným úhlem. Tak jsem vzal kaligrafický fix do ruky.

Pak bychom měli trénovat šikmé, vodorovné a svislé čáry, podle ofocené šablony. Ale já kopírku nemám a to, že bych mohl vzor oskenovat a vytisknout, mě nějak nenapadlo. Tak jsem rovnou začal na čistém papíře. Pokreslil jsem nahodilými čarami jednu A4 a hurá na první písmo.

To by se mělo pečlivě obkreslovat podle vzoru na průklepový papír z další šablony. Hmm. Tak jsem si nalistoval schématické znázornění jednotlivých tahů a začal psát. Po třech popsaných listech, s puchýřem na palci a nevýslovně potěšen kaligrafickým tvarováním písma jsem knihu zaklapl a šel spát. Zdálo se mi o kaligrafii.

Druhý den jsem si předrýsoval účaří a dotažnice, nakreslil jeden list a konstatoval, že ty linky mají něco do sebe. Třetího dne jsem si ofotil šablony a koupil průklepák. Jak vidíte, realita zpracovala i neposlušného adepta.

Na naučení jednoho písma bychom si měli vyhradit zhruba měsíc, po prvních třech dnech zkoušení musím říct, že to odpovídá. Nebudu se učit všechna písma; jen ta, která se mi líbila, a která by se mohla hodit.

Začínám s foundational; jak můžete vidět, ještě to nějaký trénink potřebuje:
Písmem foundational kostrbatě vyvedený nápis Foundational.

Pár věcí se dá knize vytknout, ale jsou to vesměs drobnosti. Např. je pečlivě popsaná příprava měřítka pro linkování, ale není tam zmíněno, jak se bude používat. Až o patnáct stránek dál pochopíte, že pro písmo foundational je horní dotažnice vzdálená 2,5 jednotek. Kapitola o mezerách mezi písmeny by mohla být podrobnější a ve stručné historii písma by se nemělo objevit, že „Hebrejské písmo se nazývá čtvercové a jen velmi málo se změnilo. Až na několik málo výjimek je dnešním úředním jazykem v Izraeli.“ (str. 11) Evidentně nedůsledná formulace, ale písmo není jazyk...

Citelně jsem pocítil pouze chybějící předpisy pro háčky a čárky nad písmena. Vezme-li se to kreativně, dostáváte prostor písmo si dotvořit, ale nevím, jestli je to dobrý nápad.

Celkově je kniha výborný návod, jak s kaligrafií začít prakticky. Další recenze na feudum.cz

12345
1184528340000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online