V tvrdé vodě jsou rozpuštěné hydrogenuhličitany (vápenaté, hořečnaté); pokud se změní podmínky, třeba vzroste teplota vody, podpoří se jejich rozklad na nerozpustné uhličitany, oxid uhličitý a vodu. Za vyšší teploty je menší rozpustnost plynů, oxid uhličitý z vody vyprchává a dává reakci prostor. Proto také máte vodního kamene mnohem více ve varné konvici, než v záchodové míse.
Jak se kamene zbavit? Chemicky. Silnější kyselina ze solí slabších kyselin tyto vytěsňuje a raději tvoří soli vlastní. Výhoda je, že soli silnějších kyselin jsou většinou ve vodě rozpustnější a tudíž usazeniny mizí.
- Prostředky na odstraňování vodního kamene. Existují specializované na umyvadla, vany apod., ty mívají silnější kyseliny (fosforečnou), a dále zdravotně nezávadné na varné konvice, které většinou obsahují kyselinu citronovou nebo aminosírovou. Jejich nevýhoda bývá cena, tedy ve srovnání s dalšími možnostmi; cena do 100,- se mi nezdá příliš vražedná.
- Kuchyňský ocet - účinný je hodně, obzvlášť když se v konvici nechá projít varem, ale také se může stát, že varná spirála zmatní, protože se naruší její povrch. Proto bych doporučoval spíše třetí možnost.
- Citrón, kyselina citrónová. Mačkat exotické plody by se asi prodražilo, ale kyselina citrónová pro potravinářské účely se dá koupit samostatně. Použije se zhruba polévková lžíce na půl litru a vzhledem k tomu, že je běžnou součástí schválených prostředků, není žádný důvod k obavám. Jenom vyplachování varné konvice bych nepodceňoval, citrónové kafe by asi nebyla žádná lahůdka.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.