Wuwejův zápisník

John Hillyer: Řezbářství

15.10.2020 23:08, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy ŘezbářstvíKnihu jsem si koupil čistě do zásoby, protože kdo má nože, chce je i používat – ale celé roky jsem se k ní nedostal. K vyřezávání ostatně také ne.

Čas běžel, až jsem na jedné vycházce v lese plném malých buků pojal nápad uříznout si vycházkovou hůl. A když už jsem ji měl, tak si ji ozdobně vyřezat (a také opatřit kováním na špičku, to je ale zase jiný příběh). Pustil jsem se do toho bez okolků kapesním nožem, ale přece jen to nešlo tak dobře, jak bych si představoval.

Následně jsem si vzpomněl na sadu vyřezávacích „nožů“, kterou jsem si kdysi koupil v hobby marketu. Také do zásoby, samozřejmě.

Vyřezávací polonože

Rychle jsem je dohledal, ze záplavy čepelek vybral nějakou vhodnou – a stejně rychle zjistil, jak jsou nepoužitelné. Utahovací mechanismus se krásně zarývá do prstů a čepelky jsou tak tenké, že jsem během dvou dnů dvě zlomil. Tohle si rozhodně nekupujte, a pokud ano, tak nikoliv na vyřezávání (můžou se hodit třeba místo odlamovacích nožů). Nezbylo než se porozhlédnout po nějaké opravdové sadě nožů (a dlát) na vyřezávání.

Vyřezávací dláta

A paralelně s tím jsem se pustil i do knihy – abych věděl, jak nože a dláta použít. K tomu je určená a tak jsou kapitoly seřazené velmi logicky. V první se seznámíme s pomůckami a materiály, druhá nás naučí základní řezbářské techniky, třetí naláká v galerii na to, co všechno se dá ze dřeva vyřezat (všechno!) a pak už následují konkrétní Projekty – tedy podrobné návody jak vyřezat následující figurky či reliéfy: přívěsek na klíče ve tvaru pstruha, vázička na suché květy, talíř s rytým motivem, nůž k otevírání dopisů, protahující se kočka, skotský teriér, miniaturní maska, lžíce lásky, baculatý Santa, prořezávaný reliéf plovoucích dělfínů, stojící medvěd, těžítko, kočka se zrcadlem, stylizovaný kolibřík, turistická hůl s vyřezávaným obličejem, stará bota, krokodýlí píšťalka, Ahab, vyřezávané vajíčko. Knihu doplňují předlohy – šablony k uváděným projektům, takže si je můžete snadno překreslit a vyzkoušet.

Návody jsou obrazové a upozorňují na hlavní kroky a jejich úskalí.

Řezbářství, str. 36-37

Myslím, že na úvod je kniha výborná. A jako u všech těchto návodů – chce to praxi, než to bude vypadat k světu.

Hůl

Hodně praxe…

Odkazy:

nakladatelství Computer Press, Brno 2006, ISBN 80-251-0938-0, cena 249 Kč

12345
1602796080000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online