Wuwejův zápisník

Soňa Thomová, Zdeněk Thoma: Tam, kde kameny mají duši

05.08.2012 00:34, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Soňa Thomová, Zdeněk Thoma: Tam, kde kameny mají dušiK zenovému buddhismu neodmyslitelně patří (vedle pití čaje) i meditační, zenové zahrady. Často se budovaly u zenových klášterů a sloužily buď jako klidné a vyrovnané útočiště, nebo jako prostor, který svou mírnou nedokončeností a otevřeností podněcuje k přemýšlení. Seskupení kamenů může ukazovat krásu prostoty, ale i symbolizovat bohyni nebo třeba základní aspekty Buddhova učení. Úspornost zenu vedla k šetření místem, propojování zahrad s obydlím, soustředění se na vyvolání iluze dálek či vysokohorské scenérie.

Mimořádné pojetí jsou suché zahrady ve stylu kare-sansui, „kde vegetace chybí nebo je zastoupena úzkou stuhou mechu i kapradinou. Kámen tu symbolizuje hory, pečlivě uhrabaný štěrk či písek moře nebo řeku. Hlavní roli tu hrají náznak a prostota, vjemy, jež mohou duši, uloženou na koberci z květin, zavést k netušeným a překvapivým cílům...“ (Str. 5)

Kniha prochází jednotlivé významné zenové zahrady, každou stručně popíše - zmíní zakladatele, historické momenty, charakterizuje její styl, ale především ukazuje komentované fotografie zahradních zákoutí. Zmíněno je zhruba dvacet zahrad.

Tam, kde kameny mají duši, str, 38-39

Malý formát i obsah knihu přímo předurčuje k tomu, abyste ji před odchodem do čajovny, parku nebo nějaké přírodní vyhlídky vzali do kapsy a nechali na sebe zapůsobit kouzlo těchto zahrad alespoň zprostředkovaně.

Aktualizace 16. 12. 2018: Pokaždé, když tuhle knihu vezmu do ruky, znovu jejímu kouzlu podlehnu. Je krásné, probírat se fotkami – a díky tomu, jak je kniha malá, je to záležitost na jedno příjemné posezení.

nakladatelství Argo, Praha 2010, ISBN 978-80-257-0315-1, cena 149 Kč

12345
1344119640000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online