Wuwejův zápisník

Rosa Wolf: Posezení na zahradě

19.03.2018 22:42, Wu | knihy | komentáře -

obálka Posezení na zahraděNebýt v Levných knihách za 25 Kč, asi bych si tuto tenkou brožurku nepořídil, protože bych si říkal, že k vytvoření příjemného zákoutí není třeba žádná věda.

Z omylu mě vyvedla už první kapitola, zabývající se celkovou koncepcí zahrady a umístění odpočívadel. Orientace slunce, volba místa, doporučené rozměry terasy, její výškové umístění (abychom neseděli všem na očích). Podívejte se na ilustrace na str. 10-11:

Posezení na zahradě, str. 10-11

Věda to je…

Násedující kapitoly rozvíjejí jednotlivé aspekty:

  • Rychlá cesta k odpočívadlu – příjemné místo bez velké práce. Lavičky, lehátka, umístění židle a stolku u záhonů, posezení u vody s osvěžením nohou.
  • Dobrá příprava je základ – terénní úpravy, stavba grilu, pěšiny – podklady a dlažby, tvorba závětří – živé ploty, zídky, pergoly
  • Altány a pavilony pro snílky – zahradní domky, pavionly, altány pro děti i pro dospělé.
  • Zcela dle vašich představ – vybavení doplňky, jako je zahradní nábytek (materiály a jejich údržba), slunečníky, osvětlení, ozdoby
  • Rostliny kolem odpočívadel – přehed rostin podle vlastností, zastínění, živé ploty, popínavé rostliny, traviny, kbelíkové květiny, zelenina, bylinky

Štěrk působí chladně, dřevěná řezanka a drcená kůra robustně a trávník přirozeně, nelze jej však zatěžovat vždy. Pokud se chcete i za deště procházet po zahradních pěšinách nebo se vydat k odpočívadlu či jen v zahradě postát, měi byste tyto cenově dostupné, tzv. ‚měkké‘ podklady, jako jsou trávník, dřevěná řezanka, drcená kůra nebo štěrk, vyloučit.“ (Str. 30)

Ačkoliv se kniha snaží problematiku postihnout ze všech úhlů, není (a vzhledem k rozsahu ani být nemůže) kompletním návodem. Dvoustránka o pokládání dlažby bude těžko konkurovat monografii jako je Venkovní dlažby – plánování a pokládka), a před nabitostí fakty (jako bylo v Upravujeme okolí domu) preferuje množství fotografií a romantických zákoutí. Je to zkrátka úvod – který vás ale velmi dobře nasměruje.

nakladatelství Rebo Productions CZ, Čestlice 2003, ISBN 978-80-255-0421-5, cena 25 Kč (Levné knihy)

12345
1521495720000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online