Wuwejův zápisník

Radek Malý: Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní

15.11.2018 22:32, Wu | knihy | komentáře -

obálka Zahrada s meruňkami, včelami a mandloníNejnovější sbírka básní Radka Malého je podařené a půvabné dílo. Básně jsou vyzrálé; už nejsou heroické jako v prvních sbírkách, ani experimentující, mají obrazně řečeno „sražené hrany“, o to víc ale vyniká jejich hloubka. Hloubka přirozeného života. Podívejte se na tuhle podzimní – také vám z ní začínají ve větru opadávat listy?

Čas mořit česnek. Révu už jsem spálil.
Brambory sklidil. Zasel klokočí.
Sobě a noci po sklence jsem nalil.
A díváme se z očí do očí.

Měli jsme začít lepším vínem, paní!
Vás ale, koukám, tohle nevzruší...
Mám ve vinici místo špačků vrány
a od podzimu cucflek na duši.

Téma je skvělé, zahrada jako mikrokosmos, ve kterém básník dokáže odkrývat skryté principy. Doporučuji číst společně s Mytologií zahrádkářské kolonie – jsou to sice radikálně jiné pohledy na tutéž věc, při bližším zkoumání si ale všimnete, že je cosi spojuje.

Grafická stránka je podobně rafinovaná. Ilustrace Františka Petráka jsou poetické samy o sobě, ale až při bližším zkoumání (a díky upozornění na zadní obálce) zjistíte, že jsou ručně dokreslené, že každý signovaný výtisk je jiný. A dokreslení je udělané duhovou pastelkou, což zase ladí s různobarevným jménem knihy na přední straně obálky. Promyšlené do posledního detailu.

Zahrada

Slovní hříčky jsou tu pořád, ale opět, už jsou usazené, podřízené celku. Například jména pro dva celky básní, Zahrada ve dne – a Záhada v noci. A když si pak všimnete, že je tam tentýž obrázek, ale v inverzních barvách, nezbyde vám, než uznale pokývat hlavou. Nebo jedno z mandloňových haiku:

Zaječí víla.
Oči má mandloňové.
Zaječí všechno.

Je to víla zajícová? Nebo spíš zaječela? Nebo jednou tak a podruhé onak? To už zůstává na čtenáři – a je to tak správně.

V druhé části už jsou básně tematicky i formou lehčí, takže začnete přemýšlet, jestli to není kniha také trochu pro děti. Ale nakonec je to jedno, potěší určitě všechny.

Odkazy:

nakladatelství Pavel Jungmann - Archa, Zlín 2018, ISBN 978-80-87545-59-1, cena 199 Kč

12345
1542317520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online