Wuwejův zápisník

Václav Vokolek, Richard Čermák: Mytologie zahrádkářské kolonie

27.04.2016 21:14, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka Mytologie zahrádkářské kolonieMytologie zahrádkářské kolonie je naprostý originál, nemám žádné přirovnání, jen bezbřehý údiv – a obdiv.

Čistě fakticky jde o černobílé fotografie lidí, míst a situací v jejich zahrádkách, nijak výjimečné, obsahem banální, esteticky na hraně mezi odpudivostí a dokumentárností. Ke každé z nich je napsaný text, mytologická báseň v próze. A to je geniální; jen samotná kombinace přízemního pachtění se a rytí v hlíně, na čtvercových zahrádkách, jeden druhému na dohled, a mytologických postav a božstev, dává činnostem úplně jiný rozměr. Dělá z nich ztělesnění vyšších principů, zhmotnění prastarých příběhů a účast na jejich znovuuvádění v život.

Nejlépe asi napoví ukázka:

38. Hubení plevele

Thatés, bůh odvrácených stran, je neúnavný. Činorodý. Jako předseda samosprávy je pověřen hubením škůdců a plevele. Každý večer si nasadí ochranné brýle, ostře žlutou helmu, mávne křídly obalenými igelitovou fólií, ztěžka nadskočí a vzlétne. Krouží nízko nad pokusnými políčky zahrádkářů a vypouští jed. Když se stmívá, chytají ho mladší zahrádkáři do ocelové sítě, jinak by přes noc zahubil celý svět. Jeho testament znají všichni nazpaměť.

Co je dáno, to je přáno.
Od počátku je vyprodáno.
Co je tam, to je tam.
K ničemu nic nepřidám.
Co je náznak, to je zázrak.
Duch vane do všech stran

a Pán je nepoznán.

Mytologie zahrádkářské kolonie, str. 38

Nebo

46. Kůlna č. 237/a

Základním tématem zahrádkářské kolonie je marnost. Zasadíš a sklidíš. Nic víc, nic méně. Mezi setbou a sklizní uplyne stejně tak vteřina jako věčnost. Dobrý večer, pane Klímo. Dobrý, pane Nietzsche, dobrý. Dědci v teplákách se uklánějí jako na orloji. Svatý stařec v záplatovaných montérkách dřepí v kůlně nad spisem Likute amarim od rabi Šneura z Ljad a tiše si pobrukuje stále dokola:

Žít v blaženosti
znamená míjet.
Svíjet
se na rozcestích
a nikdy nevědět
kudy kam.
Jen optický klam
za nás rozhodne.
(...)

Zaujalo? Mytologické postavy jsou ze všech tradic a věrouk. Zástup se střídá: Kybelé, Mími, Inari, Velký Pepíno, Belial, Lilith, Baldr, Maui, Amon, Enlil… Jsou tu ale i jiné věci. Posvátný strom uprostřed kolonie, otevírání brány a její uzavírání, odemykání země, polední satori. A ten paradox, kombinace profánního a posvátného, je fascinující.

nakladatelství Malvern, Praha 2010, ISBN 978-80_86702-77-3, cena 230 Kč

12345
1461784440000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online