Wuwejův zápisník

Jaroslav Svoboda: Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku

30.10.2014 00:01, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Jaroslav Svoboda: Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statkuEkozahrady jako koncept se mi zalíbily hned od prvního okamžiku, kdy jsem se o nich dočetl. Pokud jste někdy propátrávali odkazy, které mám vlevo uvedené, určitě víte, že tam jeden takový odkaz mám celé roky – je to web autora popisované knihy. Jenže jako se vším, zůstával jsem dlouho u teorie. Teprve když jsem si pořídil pořádnou zahradu a stál před rozhodnutím, jak ji ‚zabydlet‘, přišel čas prostudovat ekozahradu pořádně a hlavně začít ji uvádět v život.

Kniha Jaroslava Svobody představuje spoustu principů, které se vymykají zavedeným zvyklostem. Například stromky se obvykle roubují a pravidelně stříhají – jenže je to přirozené? Autor říká, že roubovaný strom nikdy nerozvine celý svůj potenciál ani životaschopnost, že žije kratší dobu, a doporučuje stromy pěstovat ze semen, a tam, kde chceme zachovat odrůdu, popisuje metody jak dosáhnou zpravokořenění. Stejně tak stříhání – strom ví, jak chce vypadat, a když mu v tom bráníme stříháním, snaží se po svém, vyhání vlky, vyčerpává se...

Nebo taková tráva – běžná údržba vyžaduje spoustu námahy, neustálé sekání, problémy s odpadem. Jaroslav Svoboda upozorňuje, že tráva dokáže vybrat živiny i vláhu a tak stromky, zejména malé, dost omezuje. Že pravidelně sekat nakrátko stačí jen malé úseky, že mnohem lepší je jedlý trávník. Že ponechat si kvetoucí louku je přínosnější pro nás i pro přírodu a jednou či dvakrát ročně ji pokosit nám kromě příjemné práce poskytne i materiál pro mulčování.

A tak by se dalo pokračovat, ale účelem článku není přepsat sem obsah knihy. Proto už jen stručně – vedle dalších principů najdete rady jak na jezírka, ryby, kořenové čističky, návod pro mulčování, setí polykultur, přehledy stromů, keřů, rostlin. Přehledy jsou velmi rozsáhlé, u každé rostliny je hodně informací jak o pěstování, tak o chuti plodů (při objednávání sazenic jsem listoval téměř neustále).

Chybělo mi více konkrétních příkladů hotových zahrad nebo spíše jejich fragmentů, byl jsem bezradný při přemýšlení, čím obklopit které stromky nebo jaké plodiny a kde kombinovat. Publikace vám dá hromadu základních kamenů, sestavit si svou zahradu ale musíte sami. Je to asi správně, ale je to docela těžké… Zejména když chybně zasazený a vzrostlý strom už nepřesunete.

Pokud jde o ideologii, autor je samozřejmě propagátor permakultury a tak občas sklouzne k přílišnému nadšení; ne každý vidí krásu v kompostovací toaletě nebo ručnímu kosení hektaru trávy. Převážně je ale realista. Připadá mi také, že málo dbá na podložení svých tvrzení, více odkazů na studie by neškodilo. Na druhou stranu – všechno z toho se dá vyzkoušet a tak za pár let budu moci napsat, jak experiment dopadl.

Těším se na to. A knihu velmi doporučuji, zcela vám změní pohled na zahradu.

nakladatelství Smart Press, Praha 2013. ISBN 978-80-87049-28-0, cena 599 Kč

12345
1414623660000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online