Wuwejův zápisník

Ian Miller: Příručka kosení

07.11.2020 22:42, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Příručka koseníKosu jsem si pořídil před lety, když jsem půl zahrady nechal zarůst loukou. Oprášil jsem vzpomínky na základy techniky a pustil se do experimentování. První překvapení přišlo při naklepávání, kdy se kov ani nehnul, ať jsem do něj bušil jakkoliv. Další překvapení bylo pochopitelně samotné kosení – ač to vypadá lehce, žádná legrace to není. Ruce, záda, nezvyklé rotační pohyby, horko, mouchy… čirá romantika. Ale přesto! Ten pocit, když se ohlédnete na pokosenou louku, je se sekačkou nesrovnatelný.

Přestože jsem se od té doby trochu posunul – vychytal lehce techniku, umístění držadel na kosišti (mám hliníkové s posuvnými držadly) i sklon kosy –, rozhodně mám co zlepšovat. A k tomu se pro nás knihomoly hodí samozřejmě nejlépe kniha.

Příručku kosení sepsal Ian Miller z Iowy poté, co sám prošel stejným vývojem; naučil se kosit v Rakousku, následně od kosení trávy přešel k pěstování a mlácení obilí i pečení vlastního chleba. Je tedy postavená výhradně na vlastních zkušenostech a je to na ní znát.

Obsah:

  • Jak vám kosení změní život (Na co budu svou kosu používat?)
  • Kosa a jak ji používat (Sestavení kosy, Bezpečnost, Tah kosou, Kosení, Mulčování odkapávací linie)
  • Jak nejlépe využívat své tělo (Alexandrova technika, Meditace, Meditační cvičení)
  • Jak ze své kosy dostat to nejlepší (Optimalizace úhlu mezi stopkou a listem kosy, Setkání kosy s trávou)
  • Péče o čepel: jak efektivně používat brousek (Kdy brousit, Používání správného brousku, Brousky přírodní a umělé, Jakou technikou používat brousek)
  • Péče o kosu: postup při naklepávání (Kdy klepat, Příprava čepele, Kladívka, babky a naklepávače, Příprava, jak naklepávat, Řešení problémů, Různé kosy a ostří na různou práci, Oprava zubů)
  • Jak se kosa vykovává (První kosy, Ocel, Dřevěné uhlí, Produkce dřevěného uhlí, Prohlídka kosárny z doby před průmyslovou revolucí)
  • Dělání sena a používání sušáků (Ruční dělání sena, Jak se dělá seno na sušácích, Nakládání sena na vozík, Ztráty živn při sušení sena na zemi, Výhody sušení na sušácích, Porovnání metod sušení, Plánky na výrobu sušáků, Kterou metodu použít, Kdy začít dělat seno, Růst trávy a křivka S, Jak nejlépe usušit seno na zemi, Jak nejlépe využívat sušáky na trávu)
  • Pěstování a sklizeň obilí (Co pěstovat?, Budete si dělat svou vlastní ovesnou kaši? Žito na došky, Co s plevelem, Příprava osevního záhonu, Výsev osiva v malém rozsahu, Žně, Sušení požatého obilí, Přímá sklizeň dobytkem, Výmlat a provívání, Uskladnění, Zpracování, Jak si udělat kváskový chléb)

Jak je vidět, pojetí příručky je širší. Kromě kosení samotného je tu i (pro mě velmi zajímavá) kapitola o historické technice vykovávání kosy z různých druhů ocelí, rozsáhlý popis sušení sena na různých sušácích a vše o obilí, od setí po pečení chleba. Je takový permakulturní návod.

Výborná je grafická stránka – nákresy, schémata, fotky (Str. 22-23):

Příručka kosení - str. 22-23

Je doladěná do posledního detailu, pobavil mě přeseknutý čárový kód na zadní straně obálky:

Příručka kosení - čárový kód

Naopak nevýhoda je zbytečně malé písmo, čtení kvůli tomu bylo namáhavé. A ještě jedna věc, totiž překlad:

Teprve když jsem toto všechno sám udělal, pochopil jsem, že nechci ručně pěstovat dost obilí na to, abych dělal chleba v takovém měřítku, že by mě to mohlo uživit. Přesto každý krok na takové cestě, má-li člověk ten správný postoj, může být do určité míry příjemný. Možná si řeknete, že vypěstovat dost obilí pro rodinu rozhodně není snadné, zejména když pochopíte, co to všechno obnáší. (Str. 114)

To je strašidelné. Důležitý je ale informační obsah a tím je kniha našlapaná. Pokud s kosením koketujete, určitě vám pomůže.

Odkazy:

Ian Miller: Příručka kosení. Praha: Mladá fronta, 2019. ISBN 978-80-204-5209-2.

12345
1604785320000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online