Wuwejův zápisník

Miloš Urban: Santiniho jazyk

28.05.2006 10:22, Wu | knihy | komentáře -

Santiniho jazykZatím poslední kniha Miloše Urbana se pohybuje opět kolem sakrální architektury, tentokrát si jako hlavní vedlejší postavu zvolil Jana Blažeje Santini - Aichela. Jeho nejznámější stavba je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (Žďár nad Sázavou), ale santiniovské baroko najdeme rozeseté po celých Čechách.

Některé vedlejší vedlejší postavy už známe ze Stínu katedrály - starožitníka Maxe Uterwassera, policistku Kláru a samozřejmě podivínského Romana Ropse.

Hlavní hlavní postavou je další alter ego Miloše Urbana Martin Urmann, kreativec v reklamní agentuře, kterému šéf naznačuje, že s jeho produktivitou to jde z kopce, ale že pro něj má poslední šanci - najít zlatou reklamní větu, která dokáže prodat cokoliv. Poslední šance to je asi taková, jako najít lochnesskou příšeru. Možná existuje, ale pořádně ji nikdy nikdo neviděl...

Urmann se do toho tedy pustí, jakoby náhodně začne náhodou spatřeným obrázkem sochy Jana Nepomuckého, ale události začínají nabírat nečekaný spád. Bizarní vraždy, podivné souvislosti a všudypřítomná tajemná dívka (vedlejší hlavní postava) napětí udržují; po pravdě řečeno se divím, jak se někdo u čtení mohl nudit.

Co na mě rozhodně zapůsobilo jsou popisy Santiniho staveb. Na Zelenou horu se chystám už dlouho, ale teď mám o důvod víc. Stavitel světla ...

P.S.

Dodatečně mi došla jedna souvislost. Dobrou polovinu knihy jsem měl pocit něčeho známého, atmosféry, honby za tajemstvím ukrytým kdesi v dávné minulosti, ale nemohl jsem si to vybavit. Až teď. Celé je to postavené jako Šifra mistra Leonarda. Urmann sice není symbololog, ale jako pracovník v reklamě se symboly pracuje denně. Tereza není kryptoložka, ale její koníček jsou také čísla a znaky (kabala je kobyla, na které jezdí). Motivy jsou stejné nebo podobné - cesta do ciziny za památkami, neustálý útěk před podezřením, luštění zanechaných zpráv... Napadnou-li vás další analogie, sem s nimi, ať se moje hypotéza vyvrátí nebo potvrdí. Třeba chtěl Miloš Urban ukázat, že to umí lépe než Brown.

12345
1148804520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online