Kniha Kyber tabu chce být průvodcem po oblastech a rizicích online světa. Po všem, co nás nenápadně až neviditelně ovlivňuje a manipuluje, co se vyvíjí a mění rychlostí, jakou nestíháme. Jak zmiňuje text na zadní straně obálky, odpovídá – mimo jiné – na následující otázky: Proč na webech vidíme reklamy, které jako by slyšely, o čem přemýšlíme? Proč potkáváme tolik negativních zpráv? Proč milujeme lajky na sociálních sítích? Proč může být mobil špionem v naší kapse? Proč je jednoduché online prostředí zneužít?
Rozdělená je do čtrnácti kapitol:
Jak je z obsahu vidět, téma je skvělé, logicky uspořádané a vysvětluje základní mechanismy, které jsou v pozadí online světa.
Trochu ovšem váhám nad formálním pohledem. Hned ten název – proč tabu? Tabu je zákaz, tyhle mechanismy nejsou zakázané, ani mluvit o nich, jen to není vidět. Nebo že by to byla zároveň narážka na dávný televizní pořad z devadesátek (Tabu moderované Romanem Šmuclerem)?
Název je ale jen detail, horší je grafická forma. Cílem jistě bylo udělat knihu názornou a zajímavou, ale trojice grafiků ze studia DRAWetc. Markéta Troy Ryplová, Karel Cettl a Daniel Korta to myslím trochu přestřelila. Obrázky jsou obrovské tak, že to často je bezúčelné plýtvání (jsou to dvě A4!):
nebo
Občas se z nich vytrácí i informace a zůstávají bezobsažnou grafikou. Jiné, s obsahem, se zase objevují opakovaně, jako třeba graf Top 25 webů světa na str. 13, 76 a 80.
Textu je kolikrát jen pár řádek a mohla to být spíš nějaká skladná brožurka… Zkusím to na generaci Z, třeba je to jen můj zpátečnický pohled mileniálního X-ka.
Ale bez ohledu na formu knihu rozhodně doporučuji každému, tyhle informace je třeba znát a mít na paměti.
P. S. Až když jsem googlil odkazy, zjistil jsem, že jsou to primárně videa, vizte www.kybertabu.cz.
Odkazy:
ŠMUCLEROVÁ, Libuše. Kyber tabu. Praha: CZECH NEWS CENTER, 2024. ISBN 978-80-88406-77-8.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.