Antigenní testy za poslední roky s covidem důvěrně známe všichni. Smícháme nějaké tělní sekrety s dalším roztokem, nakapeme na určené místo a za chvíli se objeví jedna nebo dvě čárky. Jak přesně to ale funguje?
Pokud máte představu o analytických metodách, z použitých komponent a chování identifikujete, že jde o nějakou verzi chromatografie na tenké vrstvě. Rozpouštědlo, nakapané na proužek potažený sorbentem (=zachycovač), vzlíná – a při tom unáší rozpuštěné látky. Ty se na sorbent buď rozdělují v různých vzdálenostech, nebo reagují s látkami na sorbent nanesenými.
Mě ovšem zajímalo víc detailů – co se barví, proč, a co vlastně kontroluje druhý barevný proužek? K tomu jsem sesbíral několik letáků z různých testů (Flowflex, RealyTech) a soustředil se na jejich popisy principu.
Mluví se tu o antigenním testu, co je to tedy ten antigen? Obecně je to nějaká cizorodá látka, kterou dokáže imunitní systém identifikovat a pomocí protilátek ničit. To naznačuje už název, zkratka z „antibody generator“, tj. něco, co způsobí vytvoření protilátek. V našem případě je to „nukleokapsidový antigen“ viru SARS-CoV-2, tedy látka z obalu coronaviru.
Odebraný vzorek se smíchá s extrakčním pufrem. Slovo pufr označuje látku, která dokáže do určité míry udržet stabilní pH i v případě, že se do směsi přidá kyselá či zásaditá příměs (Pufr ve Wikipedii). To je důležité, řada reakcí probíhá jen za určitých hodnot pH. Flowflex i RealyTech píší o jeho složení, že je to „detergent a tris buffer“. Detergent může být leccos, to hlavní je ale jeho vzlínavost – je to nosné médium. Tris je nejčastější pufr v imunochromatografii, tris(hydroxymethyl)aminomethan (Tris ve Wikipedii).
Všechny reakční látky jsou (u RealyTech) součástí testovací destičky. Místo, kam se kape směs se vzorkem, obsahuje koloidní zlato konjugované (=spojené) s monoklonální protilátkou proti coronaviru. Monoklonální znamená, že látku vytvořil jediný klon bílých krvinek přímo na konkrétní antigen, je specifická.
Pokud vzorek obsahuje virus a tedy jeho bílkoviny (=antigeny), protilátka se na ně naváže a vytvoří komplex. Ten je pak rozpouštědlem unášený k místu prvního proužku, kde je ukotvená sekundární monoklonální protilátka proti Coronaviru. Ta se na jeho bílkovinu váže také, jen na jiné místo, a komplex se tudíž na proužku zachytí.
Nepodařilo se mi úplně najít, proč se to pak obarví. Koloidní zlato je bezbarvé, ale u větších částic zčervená. Možná je to vzniklým komplexem? Nebo tím, že se na proužku „vychytají“ zlatem označené komplexy a částice zlata se k sobě přiblíží? Každopádně barva indikuje zachycení komplexu a tudíž přítomnost virů.
Samozřejmě ve vzorku není viru tolik, aby spotřeboval veškerou označenou protilátku (a u negativních tam není žádný), takže roztok unáší dál i ji samotnou. Doputuje k druhému proužku – a tam je to nejzajímavější. Proužek totiž obsahuje polyklonální kozí protilátky proti myšímu globulinu
. Cože? Jaká koza, proč myši a jaké protilátky zase? Vždyť protilátky tam právě doputovaly…
Každopádně, pokud vše proběhlo tak jak má, tj. bylo tam správné množství extračního roztoku a byly tam unášené protilátky, obarví se i kontrolní proužek. Mechanismus je stejný, ukotvené protilátky vychytají zbylé covidové protilátky a jejich koloidní zlato vede ke zbarvení.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.