Wuwejův zápisník

Jak funguje infračervený teploměr

22.02.2008 21:39, Wu | praktické | komentáře -

Zahlédl jsem asi před rokem či dvěma kousek jednoho dílu pořadu Clever. Jen kousek, Šteindlerův děsivě přehrávaný podivínský vědec mě rychle odradil, ale stihl jsem měření teploty dlaždic a koberečku v koupelně. Považte, on to měřil nějakým infračerveným paprskometem. Jak taková věc asi funguje? A kolik stojí?

Teploměr využívá toho, že každé těleso, každý objekt, který má teplotu větší než je absolutní nula, zároveň jisté množství energie vyzařuje. Čím je teplejší, tím více září, sálající teplo cítíme a když teplota přesáhne nějakou mez, začne zářit i ve viditelné oblasti spektra (rozžhavené kovy jsou krásně oranžovorudě žhnoucí). A nejlepší na tom je, že množství vysílané energie je s teplotou spjato natolik, že lze výpočtem teplotu určit.

Tedy potřebujeme čidlo, které je schopné přijatou energii změřit, a čip, který to přepočítá... Možná se ptáte, co ten červený paprsek. Tak ten je jenom k tomu, abyste věděli, kam máte zamířeno a čeho teplotu tudíž měříte.

Všechno je samozřejmě složitější. Předměty s lesklým povrchem nejenom vyzařují, ale také záření okolních předmětů odrážejí, což se musí korigovat (faktor emisivity), teploměr měří jenom povrchovou teplotu a v mlze nebo kouři funguje špatně (protože měří teplotu rozptýlených částic). Na druhou stranu má spoustu výhod, dá se měřit i vysoká teplota, při níž se mechanické teploměry roztaví, lze měřit na dálku i v pohybu aj.

Zdroje informací:

P.S.
Nejlevnější kolem 2500,-. No. Zas tak často teplotu neměřím...

12345
1203712740000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online