Popcorn obvykle roste v hypermarketech nebo v pouťových stáncích.
Středně pokročilí uživatelé ho zhmotňují v uzavřených papírových sáčcích v mikrovlnné troubě.
A ti nejodvážnější jej vyrábějí transmutací zrnek kukuřice.
To se vezme hrnec, dno se pokryje olejem, do něj se nasype kukuřice, celé se to dá na plotnu a když začnou zrnka pukat, hrncem se třepe, aby se popcorn nepřipálil. Během chvíle je ze slabé vrstvičky zrnek plná nádoba kukuřičné pochoutky.
Po pár opakováních už vám ta magická proměna ani nepřijde divná - víte ale, jak to vlastně funguje?
Podstatné je, že zrnka kukuřice mají tvrdou a nepropustnou slupku, zatímco vnitřek obsahuje vedle tuhého škrobu a bílkovin také vodu a olej, rozprostřenou v celém objemu. Jakmile teplota překročí bod varu, přemění se voda i olej na páru - protože je ale uzavřená neprodyšnou slupkou, roste i tlak. Za těchto podmínek změkne i škrob a další složky jádra. Teplota i tlak stále rostou, až konečně při 930 kPa a 180 stupních Celsia slupka praskne. Přehřátá pára se spolu s celým obsahem jádra roztáhne, napění ho a zároveň zchladne. Snížení tlaku a teploty vede k přeměně zpět na tuhé skupenství - a popcorn je tu.
Název popcorn je samopopisný, pop znamená „explodovat, rupnout, prasknout“, corn je kukuřice. Tentýž mechanizmus se využívá i při výrobě burisonů čili pufované rýže, pšeničných pukanců nebo těch chlebíčků pro racionální výživu, které vypadají jako polystyren.
Zdroje informací: Seznam slovník, Wikipedie, Co je to popcorn?
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.