Wuwejův zápisník

Jak funguje samoopalovací krém

22.07.2006 20:52, Wu | praktické | komentáře -

Opalování na slunci urychluje stárnutí pleti, dávky záření UVA a UVB se sčítají, kůže nezapomíná a nárůst výskytu melanomu je celosvětově největší. Solárko se prezentuje jako bezpečnější, ale UV záření je pořád UV záření. Nakonec je tu třetí možnost, takzvané samoopalovací krémy. A to mi vrtalo v hlavě - jak takový krém funguje? Nějak kůži obarví, nebo je to podobný proces jako klasické opalování?

Takže jsem trochu pátral a zjistil, že hlavní aktivní složkou je buď DHA, nebo erytrulóza, nebo obojí.

DHA je údajně kyselina dokosahexaenová (píšou to tady, viděl jsem to i na reklamním letáku), takže se na ni trochu podívám... Informací je spousta, třeba tady (en); látka je to životně důležitá, patří mezi esenciální mastné kyseliny, je součást membrán, působí na cévy, ale o patlání na kůži ani čárka. Takže hledám dál, a najednou objevuji, že zkratka DHA může být také dihydroxyaceton (zdroj). A nejen může, on to také skutečně je. Následující informace pocházejí z Wikipedie a Chemical & Engineering News.

Že dihydroxyaceton barví kůži bylo poprvé zjištěno německými vědci roku 1920, používal se totiž při rentgenování a k náhodnému potřísnění dojít mohlo. Po válce dělala další pokusy s DHA Eva Witgensteinová (na univerzitě v Cincinnati, 1950), její studie se zabývala účinky DHA u dětí s poruchou příjmu glykogenu. A jelikož děti jsou neposedné, občas se stávalo, že látku vyplivly nebo rozlily. A zhnědly. Další pokusy již byly zaměřené přímo na pigmentační efekt, ukázalo se, že se zabarví pouze nejsvrchnější vrstva epidermis, tedy pouze odumřelé buňky.

A teď konečně ten efekt barvení. Ve vlasech, nehtech, kopytech a především v kůži je vláknitá bílkovina keratin. Jako každá bílkovina je složen z aminokyselin, aminokyseliny obsahují karboxylovou (-COOH) a aminovou skupinu (-NH2). Dihydroxyaceton reaguje s aminovou skupinou a vytváří - podle typu aminokyseliny, v epidermálních proteinech je nejvíce argininu, lysinu a histidinu - směs barevných látek, od žlutých až po hnědé. Říká se jim melanoidiny.

První samoopalovací krém byl představen už roku 1960 (Coppertone), vedlejší účinky však nebyly příliš dobré (nepravidené a mizerné zbarvení, oranžové dlaně), z té doby možná zůstává mnoho předsudků, ačkoliv dnes jsou krémy na nesrovnatelně lepší úrovni. Od sedmdesátých let je DHA na seznamu povolených kosmetických přísad organizace FDA (en). Postupné blednutí kůže trvá 3-10 dní a je způsobeno přirozeným obnovováním kožních buňek a odpadáváním starých, obarvených.

Některé vlastnosti melanoidinů jsou podobné melaninu, např. absorpční spektrum, takže poskytují stupeň ochrany odpovídající ochrannému faktoru 2-3, ale rozhodně to není dostatečné a takto opálená kůže musí být chráněna stejně jako kůže neopálená.

Druhá účinná látka je erytrulóza (Wikipedie). Tady už se nedozvíme nic zvláštního, i jen letmý pohled na strukturu této ketosy (ketosa je sacharid s ketonovou skupinou; nakonec dihydroxyaceton je vlastně nejjednoduší ketosa) napovídá, že mechanismus reakce bude stejný, jen řetězec je o jeden uhlík delší, takže zbarvení výsledné sloučeniny bude trochu jiné.

Zajímá-li vás vztah k přirozenému opalování, jestli je něco stejné nebo na stejném principu, tak podle mého názoru není. Přirozené opalování je založené na tvorbě melaninu v buňkách melanocytech, které jsou umístěné ve spodní vrstvě epidermis (zatímco DHA barví vrstvu nejsvrchnější). Samotný melanin, resp. melaniny (je jich víc) jsou polymery indolových sloučenin, např. dihydroxyindolu (zatímco dihydroxyaceton je celkem jednoduchá komponenta). Opálená kůže je proti UV záření odolnější, obarvená jen velmi málo....

Každopádně zdá se, že samoopalovací krémy jsou nejméně škodlivý způsob hnědnutí. Hned po variantě, kterou preferuji, tedy na hnědnutí se vykašlat.

12345
1153594320000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online