Wuwejův zápisník

Ladislav Zibura: 40 dní pěšky do Jeruzaléma

28.06.2022 22:48, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy 40 dní pěšky do JeruzalémaTentokrát jsem sáhl po Ziburově první knize – rozhodně to ale nebyla jeho první pouť.

Na extrémní pěší túry vyrážel už na střední škole; pak se vypravil do Santiaga de Compostela, do Říma a ke třem největším středověkým poutím mu chyběl Jeruzalém. Z Čech by to ovšem na letní prázdniny bylo přece jen velké sousto, kromě toho v Sýrii zuřila válka a tam mu nezbylo než udělat kompromis:

Nakonec jsem se rozhodl dojet autobusem k bulharsko-tureckým hranicím, pěšky dojít na tisíc kilometrů vzdálené letiště v Antalyi a odtud přeletět do Izraele, kde pouť dokončím. Letní vedra, válka v Izraeli a postní měsíc ramadán v Turecku slibovaly vpravdě neopakovatelný zážitek. Abych z cesty bez mapy udělal ještě větší dobrodružství, rozhodl jsem se předem nezjišťovat nic o místech, která mám navštívit. Vzrušující, že? No, však uvidíte. (Str. 10)

Ano, bez mapy a bez přípravy; už úvod s autorovou stručnou životní historií ukázal, co můžeme čekat – proud sebeironicky popsaných příhod a zážitků, v jejichž kořenech stojí vlastní nešikovnost, bláznivé nápady, lidská laskavost i svéráz místních postav a postaviček.

Sotva se rozpršelo, svorně jsme se evakuovali do jediné uzavřené budovy – jídelny bistra, v němž stará žena na otevřeném ohni pekla placky plněné sýrem. Byl na ni fascinující pohled. Když roztahovala těsto, dávala do něj sýr, balila placku, otáčela ji na ohni a servírovala na talíř, neudělala samojediný zbytečný pohyb. S robotickou přesností zásobovala hladovějící dav dalšími plackami a lidskou podstatu její existence připomínaly jen občasné pohyby mimických svalů. Pohled na monotónní atmosféru tovární výroby placek mě unavil natolik, že jsem se po několika minutách jako raněné zvíře schoulil v rohu a usnul. Znám jen málo lidí, kterým by se podobná věc nikdy nestala. Následky podobného jednání bývají vždy stejné – přijde obsluha, nešetrně vás vzbudí a následně vyhodí. Nejinak tomu mělo být zde. Kuchařka se zvedla od svého ohniště a po cestě se ozbrojila velkým polštářem, aby mě mohla… přikrýt. Skutečně. (Str. 170)

Ještě jedna citace se Ziburovým přístupem k poutím – sympaticky civilní, že?

Samotná realita poutě přitom není vždy idylická a občas se sám sebe ptám, proč to všechno vlastně podstupuji. Ovšem ve vzpomínkách pouť ožívá vlastním životem stává se z ní důležitý životní milník a zdroj inspirace. Není týden, kdy bych si nevzpomněl na něco, co jsem na cestách prožil. Obvykle se zasměji nějaké situaci nebo si v mrzuté chvíli připomenu okamžiky úplné svobody. Nehledám v tom žádnou filozofii a nenamlouvám si, že by mi poutě nějak změnily život. Mám rád povrchní věci, užívám si všech výdobytků moderní doby, vyhýbám se nepohodlí a moc mi chutná káva i pivo. Jen si myslím, že je fajn získat zážitky ze světa, kde je všechno úplně jinak. Jako by tím člověk dával dohromady mozaiku života. A zjistil jsem, že je docela praktické se za těmito zážitky vydávat pěšky. (Str. 15)

Je to oddychové čtení, zábavné a poučné – malé medailonky vložené do textu popisují užitečné věci během putování, fakta o procházených místech, lidech. Hlavní poučení je ale skryté mezi řádky – že ačkoliv lidé jsou různí, převažují mezi nimi ti dobří. A to je to nejdůležitější poselství.

Odkazy:

ZIBURA, Ladislav. 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Brno: BizBooks, 2018. ISBN 978-80-265-0696-6.

12345
1656449280000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online