Wuwejův zápisník

Terry Pratchett: Barva kouzel

11.10.2012 01:45, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Terry Pratchett: Barva kouzelPrvní příběh ze série Zeměplocha nás mimo jiné seznamuje s prostředím tamního světa. Na jednu stranu je tomu našemu podobný - stále v něm jsou lidé se svými přízemními pohnutkami, politika a intriky jsou prakticky totožné s tím, co známe-, na stranu druhou je vystavěn na odlišných přírodních zákonech.

Tak například funguje zde magie, provázená osmou barvou, oktarínou, již jsou nadáni vidět jen mágové. Pro umírající si chodí personifikovaná smrt, kostlivec. Smrť. Nebo některý z jeho pomocníků. Samotná Zeměplocha, jak název naznačuje, je placatá, nesená čtyřmi slony, stojícími na zádech obrovské želvy. Takže voda z oceánu na okraji plochy přepadává pryč? Ano, říká se tomu krajopád. Vznáší se nad ním opar, okrajka, a lidé z království Krull kolem dokola vybudovali záchytné lano, okradu, pro sběr všeho, co moře unáší.

Jak vidno, prostředí skýtá ohromný potenciál, umožňuje autorovi osídlit je prakticky čímkoliv, nemusí to být nutně jen magie a bytosti z bájí, legend nebo pohádek. A tak se v Barvě kouzel setkáváme se zahraničním turistou Dvoukvítkem. Turistika sama o sobě je zde něco neznámého, Dvoukvítek navíc pochází z kontinentu, kde je magie málo, zato zlata víc než dost. Jeho vyprávění o ekonomice nebo jakémsi pojí-štěnic zdejším obyvatelům nedává smysl, naopak truhle plné zlata rozumějí dokonale. Kdyby se náhodou ke Dvoukvítkovi nepřimotal naprosto neschopný kouzelník Mrakoplaš, který neumí čarovat, ale má nadání pro cizí jazyky a mnohaletý trénink v útěcích před potížemi, špatně by to s ním dopadlo. A příležitostí k útěku měli více než dost - požár v Ankh-Morporku, chrám Bel-Shammharotha, dračí hora, okrajová říše Krull...

Žánr je humoristická fantasy, parodie na vážně míněné opusy jiných autorů a jejich oblíbených témat. Mrakoplaš je antihrdina, bojovníci a válečníci jsou ukázáni ve vší intelektuální slabosti, lidé jako figurky s nimiž bohové hrají hru a tak by se dalo pokračovat. Především je to ale výborná zábava; těším se na další díly, protože tady, v tomto světě, se dá parodovat cokoliv a autor toho nepochybně využije.

Nelze nezmínit překlad Jana Kantůrka - je hravý a nápaditý, přináší malebná jména, nová slova, zprostředkovává slovní humor. Jedním slovem skvělý.

Přehled informací ke knize včetně ukázek v češtině, angličtině a slovenštině najdete na příslušné stránce v discworld.cz.

nakladatelství Talpress, Praha 2002, ISBN 80-85609-28-2, cena 225 Kč

12345
1349912700000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online