Úplně si nevybavuji, jak se vlastně Mrakoplaš dostal na opuštěný ostrov (možná někde v Erikovi?), každopádně je zpátky na Zeměploše a tam, kde je, je téměř spokojený. Až do chvíle, kdy si ho mágové přenesou k sobě na Neviditelnou univerzitu. Z vyvažovacího kontinentu, Achátové říše, totiž přišla důrazná prosba o zaslání Velkého máka, a protože říše disponuje nesmírným bohatstvím a milionem mužů ve zbrani, hodlá jí Lord Vetinari a tudíž i univerzita vyhovět. Mrakoplašovi snadno vysvětlí, že se tam vlastně chce vydat, protože jinak bude potrestaný za neoprávněné používání mágovských symbolů, horší bude jeho přemístění deset tisíc kilometrů daleko. Ale i to se pomocí zařízení zvaného HEX (magický počítač!) podaří a Mrakoplaš přistane v dalekém Aurientu.
Shodou okolností tam zamířil i přestárlý barbar Cohen, který s partou svých kamarádů chce udělat poslední velký tah, ukrást něco opravdu velikého…
Protože starý císař umírá, blíží se vrcholný konflikt pěti nejsilnějších rodů s favoritem lordem Hongem – a zároveň se tam objevuje jakási Rudá armáda, která žádá lehké uvolnění, lidská práva a tak podobně a nevědomky se stává figurkou v politickém taktizování.
„Poslouchejte mě chvilku, jo?“ řekl a trochu se uklidnil. „Znám lidi, kteří mluví o strádání a obětování se v zájmu všeobecnýho blaha. Ale ať mě čert vezme, jestli jsou to někdy oni! Když uslyšíte někoho křičet ‚kupředu, odvážní soudruzi!‘, stačí se rozhlídnout a zjistíte, že je schovanej za pořádně velkým kamenem a na hlavě má jedinou zaručeně šípovzdornou helmu. Rozumíte?“
Zarazil se. Revolucionáři se na něj dívali, jako kdyby právě zešílel. Hleděl do jejich mladých, dychtivých tváří a cítil se najednou velice starý.
Ale jsou přece věci, za které stojí zemřít,řekla Motýl.„Ne, to teda nejsou! Protože život máš jenom jeden, zato takovejch věcí, o jakejch mluvíš, najdeš na každým rohu pět!“
„Dobrý bože, jak můžeš s takovou filozofií žít?“
Mrakoplaš se zhluboka nadechl.
„Dlouho.“
Tohle byl zase ohňostroj nápadů a humoru.
Aurient odkazuje na zlato a orient; je to smíchaná Čína s Japonskem do jednoho… Jačínska? Číponska? Japočíny! Najdeme tam všechno – bojovníky sumó, Zakázané město, samuraje a nindži, velkou čínskou zeď, poslušné rolníky a nevolníky, rudou armádu mírného pokroku i armádu terakotovou.
Achátský výraz pro cizince je stejný jako výraz označující ducha, a jen jeden tah štětcem ho dělí od slova oběť.
Zeď je kolmá a hladká, aby odradila ty obtížné lidi, kteří se neustále snaží tvrdit, že tam za ní by přece jen mohlo být něco zajímavého. Je to neuvěřitelné, ale i po tisíci letech pořád ještě existují lidé, kteří to nepochopili. Ti, kteří žijí na pobřeží, svazují vory a vyplouvají přes pusté mořské pláně k zemím existujícím jen v pověstech. Ti ve vnitrozemí si stavějí velké draky a židle, které se snaží pohánět raketami používanými k ohňostrojům. Mnoho z nich při svých pokusech samozřejmě zahyne. Většina těch ostatních je brzo chycena a přinucena žít v zajímavých časech.
Barbar Cohen se svou Stříbrnou hordou důchodců (jeden je nahluchlý a na vozíčku, všichni shrbení a bělovlasí) nese další prostor ke komice. Už ten název, Stříbrná horda, je geniální, odkazuje zároveň na Zlatou hordu i na jejich stříbrné vlasy. A aby toho nebylo málo, Cohenovi říkají Čingis. Čingis Cohen. Skutečným barbarem není jen jeden z nich, bývalý učitel Ronald Čabajka řečený Profi. Své někdejší profesi dělá čest a snaží se barbarům vysvětlit, co je to civilizace, jak mluvit, jak se chovat a jak uzurpovat moc civilizovaně.
„Víte, na barbara mluvíte velmi vzdělaně,“ řekl Mrakoplaš.
„Ale jakpak by ne, vždyť já nezačínal jako barbar. Býval jsem profesorem. Proto mi taky říkají Profi.“
„A co jste vyučoval?“
„Zeměpis. A hlavně jsem se zajímal o Aurient. Ale nakonec jsem toho nechal a začal jsem se živit mečem.“
„Potom, co jste byl skoro celý život učitelem?“
„Ano, představovalo to pro mě lákavou změnu.“
„Ale… to přece… co ten nedostatek soukromí, strašlivé nervové vypětí, denně v nebezpečí života…“
Pan Čabajka se rozzářil. „Oh, vy jste byl taky učitel, viďte?“
A pochopitelně Mrakoplaš – jako obvykle hříčka osudu a žolík ve velké hře.
Ozvalo se množství výkřiků, ale příjemné a důležité na nich bylo to, že se všechny ozývaly za ním. Jistě se ho pokusí co nejdříve dostihnout, ale to už byl problém, který bude řešit až v budoucnosti. Někdo jiný by se možná alespoň trochu staral o to, kam běží, ale Mrakoplaš, zkušený zbabělec-praktik, se nikdy nezajímal o to kam, protože pro něj mělo nejdůležitější význam slůvko od.
Méně cvičený běžec by možná riskoval pohled přes rameno, ale Mrakoplaš měl v podvědomí uloženy informace o nárazech větru i o tom, jak se nepozornému člověku dokážou pod nohu připlést volné nebo kluzké kameny. A kromě toho, proč by se ohlížel? Běžel, jak nejrychleji uměl. Nic, co by mohl přes rameno spatřit, ho už nemohlo přinutit k rychlejšímu běhu.
Z dosavadních dílů s Mrakoplašem mě tento bavil asi nejvíce.
Odkazy:
PRATCHETT, Terry. Zajímavé časy. Praha: TALPRESS, 2015. ISBN 978-80-7197-549-6.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.