Wuwejův zápisník

Na návštěvě u Keltů - archeoskanzen Havránok

05.06.2006 21:41, Wu | historie | komentáře -

Vloni jsem navštívil o dovolené keltský archeoskanzen Havránok, který je vybudovaný u vodní nádrže Liptovská Mara. Jestli se nepletu, tamní rekonstrukce jsou umístěné a vybudované přesně podle nalezených základů, jen o kus vedle. Jako ostatně spousta dalších věcí, které byly kvůli zatopení oblasti přemístěny, třeba kostel, přenesený do skanzenu v Pribylině (a na břehu přehrady zůstala koukat jen jeho věž).

Nemá smysl sem opisovat známá fakta, takže tu najdete spíše fotografie. Chcete-li se dozvědět o keltské kultuře názornou formou, podívejte se na online vysílání České televize, pořad Náš venkov z 27.5.2006. Zajímavé informace jsou také na stránkách Keltoman nebo Keltoi. Samotné lokalitě Havránok se věnují stránky Liptovského muzea - Archeoskanzen Havránok a Z odkazu Keltskej kultúry.

Pohled na rekonstrukce

Území bylo obsazeno asi ve druhém století před naším letopočtem v tzv. době halštatské, sídlil zde kmen Kotinů. Byli to vynikající řemeslníci, umělci i stavitelé, což dokumentuje třeba používání hrnčířského kruhu:
Hrnčířský kruh

tkalcovského stavu:
Tkalcovský stav

a zručná stavba hospodářských budov:
Hospodářské budovy

Havránok je také zajímavý zachovanou svatyní s obětní jámou, kultovní dlažbou a rekonstrukcí stél:
Svatyně

Nemůžu vynechat ani válečné umění, zachovala se zde brána z nejmladší fáze opevnění:
Brána

a dvouúrovňová obranná zeď:
Tkalcovský stav

12345
1149536460000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online