Wuwejův zápisník

Tomáš Hokeš: Malý bůh

19.04.2005 18:29, Wu | knihy | komentáře -

Jen si to zkuste představit. Vyrostete ve společnosti se staletými tradicemi, důvěrně znáte přírodu a les, město a půdu. Bojujete s dorážejícími dobyvateli, vítězíte v bitvách, ale válku vyhrát nemůžete. Jste svědky proher, smrti svých lidí, svých blízkých. Všechno co jste znali se obrací v prach a barbarství.

Drsný obrázek? Ujišťuji vás, že kniha Malý bůh je ještě podstatně drsnější. Sledujeme život Lowena, od jeho dětství, prvních úspěchů, získání meče a objevení hudby s její mocí. Jsme svědky jeho učení se u Moudrého Mara, vidíme jak se stává druidem, bardem a důvěrníkem krále, jak pomáhá v boji, je zajatý Markomany, prchá. A při tom všem nám autor nenápadně vypráví o životě Keltů.

Trochu matoucí je styl vyprávění - pro jednoduchost by kniha byla vhodná pro mládež, to se ale rozhodně nedá říct o obsahu. Vlastně nic, kromě slabé naděje na přežití keltské kultury na "ostrovech na západě", neskončilo dobře. Ale tenhle drobný stylistický rozpor snad kvalitu knihy nesnižuje. Zanikání každé kultury je spojeno s krutostí...

12345
1113935343

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online