Výpravně pojatá kniha prochází keltskou duchovní tradici ze všech aspektů, jak ukazuje přehled kapitol:
Pestrý a hrdý keltský svět – obraz, který vytvořili hrdinové svou odvahou, svými životy plnými velkých úkolů a dobrodružství. Svět šamanských cest a Jiný svět plný mladých žen a krásy víl. (Str. 176)
Vše je bohatě ilustrované, kapitoly jsou podbarvené texturou s keltskými motivy, font nadpisů svou hranatostí připomíná rytiny oghamové abecedy, grafická stránka zkrátka nemá chybu.
Často jde do velkých podrobností; myslím že dostupné zdroje autoři opravdu vytěžili. Ukázka k rýmům z kapitoly o poezii:
Přestože význam výrazů rimiad a ramiad je dnes neznámý, existují příklady jedné z nejstarších básnických forem; velšská englyn (předchůdce moderní cynghanedd) a velšské a irské triády: jadrné verše o třech řádcích, v nichž je obsažena filozofická pravda. I jiné formy poezie, inspirované raně keltskou literaturou, se dochovaly až do dnešní doby; například hádanky, pohřební nářky, básně chvály a krátké vtipné strofy. Byly to keltské obdoby elegií, proslovů a epigramů starých Řeků. (Str. 122)
Zajímavé bylo prolínání s křesťanstvím, střet mezi vírami i dlouhé vzdorování keltského křesťanství římskému vlivu.
Bylo znát, že původní nadšení patrné z básní prvních mnichů a poustevníků postupem času vyprchávalo. S nárůstem ortodoxního římského myšlení uvadalo i jejich radování se z přírody a pocit spříznění s Bohem, který byl zprvu jejich „miláčkem“. Prvky pohanské víry byly zcela pohlceny křesťanstvím, stejně jako úcta ke všemu živému v přírodě, světě zvířat. Úcta k matriarchátu, intuitivní ocenění duchovna a pružnost víry byly najednou v rozporu s doktrínami římské církve. Keltská církev byla nešťastná z urbanistického, hierarchického přístupu Římanů, který byl v přímém protikladu s původním keltským učením a dlouho se těmto doktrínám bránila. (Str. 181)
Co jsem ocenil je Slovník pojmů a Seznam postav – protože uvádí výslovnost! U slov z keltských jazyků není úplně intuitivní. Kupříkladu
Tak nádherná kniha – a tak mě nudila! Nechápu naprosto proč. Jedině snad tím, jak moc se opírá o mytologii? Asi si musím o Keltech konečně přečíst nějakou čistě faktografickou studii od historiků, místo duchovních zkoumatelů tradic (protože Keltové nic nezapsali, jsou to jen tradice z mýtů a bájí). Každopádně pokud nemáte s mytologií problém, nejspíš budete nadšení. Další knihy k tématu – mytologii kompletně reinterpretoval Holger Kalweit v Keltské knize mrtvých, o keltském křesťanství píše Esther de Waal v Svět byl stvořen celý.
Odkazy:
HAMILTONOVÁ, Claire, EDDY, Steve. Tajemný svět Keltů. Brno: Zoner Press, 2009. ISBN 978-80-7413-020-5.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.