Wuwejův zápisník

Euroústava

17.04.2005 15:44, Wu | politika | komentáře -

Ten více než třísetstránkový dokument jsem si stáhl krátce po jeho přeložení a začal se čtením. První zajímavost byl přehled titulů hlav států - prezidenti, jeho (její) veličenstvo, jeho královská výsost velkovévoda. Vznešené, stejně jako úvodní slova o humanistickém odkazu, jednotě rozmanitosti, odhodlání a vděčnosti.

Pokračoval jsem ve čtení, ale už kolem třicáté stránky a výlučných nebo sdílených pravomocí jsem začal ztrácet jistotu. Co to vlastně znamená ve skutečnosti? Jaké jsou reálné dopady na život a právo členských zemí? Spolu s tím klesala i moje chuť pokračovat ve čtení a říkal jsem si, že musím najít důvěryhodnou analýzu celého textu, která mi to vysvětlí.

Netrvalo dlouho a analýza se objevila - "Řekneme své ano nebo ne evropské ústavě" vydaná Centrem pro ekonomiku a politiku. Její důvěryhodnost posoudit nedovedu, ale popisované články ústavy jsem v originálním textu našel. Rozbor je to poměrně přesvědčivý, každopádně by si ho měl přečíst každý, kdo se bude v referendu vyjadřovat. Tedy pokud referendum bude.

P.S. Teprve při hledání odkazů jsem našel i další analýzy na stránkách euroskopu. Jen jejich vyznění je opačného rázu, ale tak už to v politice chodí.

12345
1113752644

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online