Wuwejův zápisník

Miloš Jesenský: Vyslanec z temnot

25.02.2020 22:06, Wu | knihy | komentáře -

obálka Vyslanec z temnotPo Vyslanci z temnot jsem sáhl jako po doplňku k sérii Valhal – vždyť spekulativní hledání démonické moci za Hitlerovým vzestupem i jeho pádem odpovídá smlouvě se Súrtem docela přesně. A historie poskytuje pro tuto konstrukci podkladů více než dost. Všechny atentáty, které náhodou přežil, všechny továrny na smrt, počáteční zázračné úspěchy, ovládnutí davu charismatickými projevy…

Walter Stein s údivem zdůrazňuje, jak tento zakřiknutý mladík náhle vybuchl v plynulém proudu slov, podbarveném zvláštní poetikou a dravostí, s nekonečnou silou přesvědčení, jež ho měnily na jiného člověka: „… jakoby Hitler poslouchal jakousi vnější inteligenci, která se přechodně zmocnila jeho duše. Jakmile dokončil proud prorockých vizí, padal na židli vyčerpaný, osamělý a svržený z výšin orgastického vzrušení a dočista zbaven onoho charizmatu, které okamžik předtím ovládalo jeho a jeho publikum.“ (Str. 33)

Mohl být médium?

Eckardt velmi dobře chápal myšlenky svého svěřence a cíti, že mu je předurčen neobvyklý osud. To on v něm probudil neobyčejné vlastnosti média. Hitlerovy osobnosti se zmocnily jakési démonické síly, spoubor neznámých a nám nepochopitelných energií, tryskajících z magických center a bičujících jeho chorobnou představivost. Základní myšlenku společnosti Thule tvořilo poznání tajemství ovládnutí světa, které přináší pouze nezlomná sebedůvěra a úplné přesvědčení o správnosti svých záměrů. (Str. 51)

Vyslanec z pekel, jehož slova přicházejí odjinud.

My však víme odkud – když zástupy lidí shromážděných pod vlajkami svastiky křičely „Heil, heil!“, v ozvěnách se jejich výkřiky vracely ve skutečném význam: „Holle, holle! – Peklo!“

V Evropě se co nejdříve rozpoutá peklo, které změní Starý kontinent na obrovskou kostnici. V dýmu z komínů kremačních pecí a za výkřiků mučených a popravovaných bude rasa nadlidí tancovat svůj dance macabre. (Str. 92)

Spekulace stíhá spekulaci, na stránce 104 je přirovnání k vampýrovi, o stránku dále zase vlkodlak; koncentrační tábory jako maketa krvavých obětí démonických kultů, apokalypsa… A když se situace začíná obracet (a vůdce chátrat), připomene autor Fausta.

Hitlerovi byla již od vídeňských dob známa ponaučení, vyplývající z faustovské tradice o dočasnosti Ďáblových sluhů, jejichž prostřednictvím si přichází pro svoji bídnou oběť. Hitler, týrán bezesnými nocemi, v nichž slyšel dunění padajících bomb, menících svět v trosky, si určitě vzpomněl na pochmurné vyprávění, jak si Mefistofeles přišel k mágovi pro odměnu. (Str. 166)

Srovnání s Faustem je jistě zajímavé, ale stejně jako srovnání předcházející je to jen hra s archetypy zla. A je to čirá fantazie. Podívejte se na následující ukázku textu:

Existuje mnoho pojednání, které ilustrují, jak odkaz Aleistera Crowleye ovlivňoval činnost Adolfa Hitlera. Serge Hutin o tom říká: Aleistera Crowleye obvinili, že byl jedním z temných černokněžníků a ukrývajíce se ve stínu systematicky ametodicky připravoval půdu pro národní socialismus v Německu. Zdalipak v předvečer druhé světové války Crowley nekřičel: „Dříve než se narodil Hitler, byl jsem již zde?!“ Z těchto slov lze odvodit závěr, že členové „Zlatého úsvitu“, jakými byli například Abraham Stoker, J. M. Brodie Innes, Algernon Blackwood, Sax Rohner, Talbot Mundy či Charles Williams, vedení, či spíše svedení svým vůdcem, nepřímo připravili nástup německého Führera. Potvrzuje to i skutečnost, že po dobytí Berlína v dubnu 1945 objevili vojáci Rudé armády luxusní podzemní svatyni, vybudovanou podle doporučení Aleistera Crowleyho uprostřed ruin říšského města. Existovaly tedy personální a myšlenkové svazky mezi činností těchto sdružení v Německu a Británii? (… , str. str. 77).

Vnímáte tu míru spekulativnosti, jak moc jsou přechody vratké a varchlaté? Někdo řekl, že Crowley řekl, a najednou je z toho příprava cesty Zlatým úsvitem, někdo si v (obrovském) Berlíně udělal svatyni a najednou je tu vazba na na nacisty…

Celá kniha je syntéza a mytologie, vše je vybráno, pospojováno a podřízeno cíli – vykreslit svou verzi reality. Chtěl jsem ji přirovnávat Utajeným dějinám, ale ona do nich vlastně patří úplně. Nemá s vědou nic společného, zdaleka nejvíc je to beletrie, a tak je ji nutné číst. Jako doplněk k Valhale ideální, pro seriózní bádání doporučuji:

Odkazy:

nakladatelství AOS Publishing, Ústí nad Labem 2000, ISBN 80-86063-27-5, cena 229 Kč

12345
1582664760000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online