Rasistické, elitářské a okultní myšlenky, stojící u kořenů nacismu, s jeho porážkou bohužel neskončily, ba naopak. Našly své stoupence v mnoha částech světa a ti je rozpracovali do až neuvěřitelných směrů. Nicholas Goodrick-Clarke ve své knize prozkoumal jejich historii, podstatu a vzájemné ovlivňování.
Tato kniha vznikla jako volné pokračování Okultních kořenů nacismu, aby zdokumentovala přežívání okultních nacistických témat v poválečném období. Během psaní se však můj záběr značně rozšířil. Místo abych sledoval nezáživnou fašistickou mystiku a neustále se opakující myšlenky, pochopil jsem, že musím napsat novou historii současných neonacistických skupin a ideologie v Americe a Evropě. Ukázalo se, že toto národovecké obrození, které se prosadilo především v anglicky mluvících zemích, dokládá reakci na rozmach liberalismu a globalizace, jenž začal v osmdesátých letech. (Str. 15)
Přehled kapitol:
Obdivuji, že to autor dokázal vše přečíst a převyprávět. Já měl často potíže přečíst i ten – pouhý – přehled, třeba spekulace a výmysly M. Serrana. Rozšíření poválečného neonacismu mě šokovalo už v knize Vzkříšení pohanství, teď jsem spíše žasl nad absurdním množstvím vlivů, se kterými se dokázalo „zkřížit“. UFO, jóga, pohanství, konspirace o světovém řádu, dokonce křesťanství!
Jedna kapitola je věnovaná poválečné fascinaci mystikou, je to podstatně rozpracované téma které bylo už v příloze Okultních kořenů nacismu. Všechny ty myšlenky o obětování démonickým silám a tajných zasvěcencích, kopí osudu…
Ravenscroftovy narážky na Hitlerovu okultní četbu ve Vídni byly mezitím převzaty do mistrné biografie Alana Bullocka, která líčí Hitlerův hlad po knihách o „východních náboženstvích, józe, okultismu, hypnotismu, astrologii. Jediný problém ovšem tkví v tom, že Ravenscroft lže o svém prameni. Stein se s Hitlerem nikdy osobně nesetkal ve Vídni, ani kdekoli jinde, a postava Ernsta Pretzscheho je vymyšlená.
Kromě toho si Ravenscroft vybájil společenství osob, které se v Mnichově, dalším Hitlerově působišti, měly zajímat o okultní tradici. (Str. 154)
Také „chytlavost“ ke konspiračním teoriím v oblasti supermarketového duchovna (pozorovatelné i v českém online prostředí) není bez rizika:
Endemické rozšíření konspirativních teorií v prostředí New Age je znepokojivý fenomén, Anarchisticko-libertariánský zájem o údajné experimenty CIA s kontrolou mysli, tajné operace vlády USA a kontakty s letajícími talíři a mimozemšťany může kdykoli vyústit do pochmurného hloubání o skrytých elitách, Radě zahraničních vztahů, Trilaterární komisi, o Skupině Bilderberg a Rothschildech, což vede k novým vydáním Protokolů sionských mudrců. Jak lze vysvětlit tento posun od svobodného, antiautoritářského, rovnostářského životního postoje ke zneklidňujícímu mýtu o nepřátelských elitách a skrytých hrozbách? Někteří stoupenci New Age mohou opovrhovat společností, která se nedokázala v sedmdesátých letech spirituálně proměnit podle jejich tužeb. (Str. 376)
Kniha je encyklopedické nahlédnutí do hlav magorů všech druhů – a není to pěkný pohled. Ale je rozhodně doporučeníhodný!
Odkazy:
GOODRICK-CLARKE, Nicholas. Černé slunce. Praha: Eminent, 2006. ISBN 978-80-7281-281-5.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.