Wuwejův zápisník

Nicholas Goodrick-Clarke: Černé slunce

30.05.2022 20:46, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Černé slunceRasistické, elitářské a okultní myšlenky, stojící u kořenů nacismu, s jeho porážkou bohužel neskončily, ba naopak. Našly své stoupence v mnoha částech světa a ti je rozpracovali do až neuvěřitelných směrů. Nicholas Goodrick-Clarke ve své knize prozkoumal jejich historii, podstatu a vzájemné ovlivňování.

Tato kniha vznikla jako volné pokračování Okultních kořenů nacismu, aby zdokumentovala přežívání okultních nacistických témat v poválečném období. Během psaní se však můj záběr značně rozšířil. Místo abych sledoval nezáživnou fašistickou mystiku a neustále se opakující myšlenky, pochopil jsem, že musím napsat novou historii současných neonacistických skupin a ideologie v Americe a Evropě. Ukázalo se, že toto národovecké obrození, které se prosadilo především v anglicky mluvících zemích, dokládá reakci na rozmach liberalismu a globalizace, jenž začal v osmdesátých letech. (Str. 15)

Přehled kapitol:

 • Americký neonacismus
 • Britské nacistické podzemí
 • Julius Evola a kalijuga
 • Impérium a Nová Atlantida
 • Sávitrí Déví a avatár Hitler
 • Nacistická mysteria
 • Wilhelm Landig a esoterická SS
 • Nacistické létající talíře, Antarktida a Aldebaran
 • Miguel Serrano a esoterický hitlerismus
 • White noise a black metal
 • Nacistický satanismus a nový eón
 • Křesťanská identita a kreativita
 • Nordické rasové pohanství
 • Konspirační teorie a nový světový řád

Obdivuji, že to autor dokázal vše přečíst a převyprávět. Já měl často potíže přečíst i ten – pouhý – přehled, třeba spekulace a výmysly M. Serrana. Rozšíření poválečného neonacismu mě šokovalo už v knize Vzkříšení pohanství, teď jsem spíše žasl nad absurdním množstvím vlivů, se kterými se dokázalo „zkřížit“. UFO, jóga, pohanství, konspirace o světovém řádu, dokonce křesťanství!

Jedna kapitola je věnovaná poválečné fascinaci mystikou, je to podstatně rozpracované téma které bylo už v příloze Okultních kořenů nacismu. Všechny ty myšlenky o obětování démonickým silám a tajných zasvěcencích, kopí osudu…

Ravenscroftovy narážky na Hitlerovu okultní četbu ve Vídni byly mezitím převzaty do mistrné biografie Alana Bullocka, která líčí Hitlerův hlad po knihách o „východních náboženstvích, józe, okultismu, hypnotismu, astrologii. Jediný problém ovšem tkví v tom, že Ravenscroft lže o svém prameni. Stein se s Hitlerem nikdy osobně nesetkal ve Vídni, ani kdekoli jinde, a postava Ernsta Pretzscheho je vymyšlená.

Kromě toho si Ravenscroft vybájil společenství osob, které se v Mnichově, dalším Hitlerově působišti, měly zajímat o okultní tradici. (Str. 154)

Také „chytlavost“ ke konspiračním teoriím v oblasti supermarketového duchovna (pozorovatelné i v českém online prostředí) není bez rizika:

Endemické rozšíření konspirativních teorií v prostředí New Age je znepokojivý fenomén, Anarchisticko-libertariánský zájem o údajné experimenty CIA s kontrolou mysli, tajné operace vlády USA a kontakty s letajícími talíři a mimozemšťany může kdykoli vyústit do pochmurného hloubání o skrytých elitách, Radě zahraničních vztahů, Trilaterární komisi, o Skupině Bilderberg a Rothschildech, což vede k novým vydáním Protokolů sionských mudrců. Jak lze vysvětlit tento posun od svobodného, antiautoritářského, rovnostářského životního postoje ke zneklidňujícímu mýtu o nepřátelských elitách a skrytých hrozbách? Někteří stoupenci New Age mohou opovrhovat společností, která se nedokázala v sedmdesátých letech spirituálně proměnit podle jejich tužeb. (Str. 376)

Kniha je encyklopedické nahlédnutí do hlav magorů všech druhů – a není to pěkný pohled. Ale je rozhodně doporučeníhodný!

Odkazy:

GOODRICK-CLARKE, Nicholas. Černé slunce. Praha: Eminent, 2006. ISBN 978-80-7281-281-5.

12345
1653936360000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online