Wuwejův zápisník

Robert Fulghum: Poprask v sýrové uličce

09.08.2016 23:00, Wu | knihy | komentáře -

obálka Poprask v sýrové uličceV zatím poslední sbírce fejetonů a krátkých zamyšlení dává Robert Fulghum nahlédnout do své pracovny. Vidíme texty v různém stavu dokončení – od ukázky z pořadače na volné listy, nazvaného „Třísky na podpal“, kam si zapisuje poznámky a postřehy (kap. Blesk, str. 29), přes souhrn epizod či rozhovorů, které už zárodkem fejetonu jsou, až po dokončené a vypointované příběhy.

Laskavě, a přece rozhodně jsem mu vysvětloval, že ho na svém pozemku pěkně vítám, obdivuju jeho srst, zejména zbarvení, že se ve vztahu k volně žijícím zvířatům řídím zásadou 'žít a nechat žít', ale že na druhou stranu můžu být docela divoký a nebezpečný i já – když si na svou obranu nosím pohrabáč a klakson.
Medvěd si zívl, jako by ho to příšerně nudilo.
Pak vstal.
UŽ JDE PO TOBĚ! MÁŠ TO SPOČÍTANÝ!
Kdepak. Medvěd se otočil a zmizel v lese na svahu. Ani se neohlédl.
Málokdo může říct, že znudil medvěda, ale já zřejmě ano.

(str. 53, kap. Medvěd Nedvěd)

Další, co je zřetelné, je meditativnost. Rozjímání nad barvami (lidí), nad školními srazy (tam je skvělá typologie účastníků a neúčastníků), nad dobrými a špatnými dny, nad životem. Psal jsem o tom minule, tady je to ještě zřetelnější. Ostatně i to, že se objevují texty svým způsobem otevřené, nebo deníkové záznamy („Příběhy z jednoho týdne života“, „Osm dílků do skládanky minulého týdne“, „Ogha Po'oge – momentky a úvahy“) ukazuje, že mu méně záleží na formální dokonalosti. Že si stále hraje, stále si všímá maličkostí a život si užívá.

Všudypřítomné je jedno – pochopení. Pro lidi, jejich slabosti, pro svět, který není černobílý.

Toto říká 77letý Robert Lee Fulghum 17letému Pohodáři Bobbymu Lee Fulghumovi:
Nijak zásadně už se nezměníš, když tak jen na povrchu. Tím, kým jsi teď, budeš v podstatě i za hodně dlouhou dobu. Tvůj charakter, povaha a styl už se moc měnit nebudou.
Daleko víc než všechy současné plány a sny budou tvůj osud utvářet sex, láska a štěstí či smůla.
Přibližně do padesáti ti bude život připadat jako nepředvídatelná směsice úspěchu a neúspěchu, radosti a žalu, euforie a bolesti, dobra a zla.
A pak? Zvykneš si na to, jak se věci mají, a půjdeš dál.
(...)
Nikdy nepochopíš, jaký mají všechny ohromné záhady Života, Vesmíru a vůbec smysl, rozhodně ne v dohledné době, ani jednou… Tvůj život ale i tak půjde dál – aniž bys ‚smyslu toho všeho‘ porozuměl. Smysl se nedá najít, smysl se musí vložit.
(...)

(Str. 114, kap. Školní sraz)

Jednou bych chtěl být také takový. Vím, že nebudu, jsem příliš introvert na to, abych si užíval rozhovory a kontakt s lidmi. Ale aspoň přiblížit.

Knihu doporučuji – ne však někomu, kdo Fulghuma ještě nezná. Aby to nedopadlo jako v téhle recenzi.

nakladatelství Argo, Praha 2016, ISBN 978-80-257-1840-7, cena 238 Kč

12345
1470776400000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online