Wuwejův zápisník

Robert Fulghum: Ach jo

21.08.2012 00:40, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Robert Fulghum: Ach joTřetí kniha příběhů, zamyšlení a krátkých esejí Roberta Fulghuma je opět báječná - Fulghum vedle dětské zvídavosti disponuje hlubokým pochopením pro lidi a jejich problémy, stejně jako duchovním pohledem na svět. Ten je univerzální, nezatracuje žádnou víru, ostatně unitářská církev, jejímž pastorem je, odmítá monopoly klasických církví a v duchovních osobnostech všech směrů hledá vzory pro svůj život. (viz. Wikipedie)

Zdaleka nejvíc mě oslovil příběh z Fulghumovy brigády v létě roku 1959. Jako mladík pracoval po večerech jako recepční a přes den pomáhal v koňských stájích. Rozčiloval se nad z tehdejšího pohledu strašným zacházením, stále stejným jídlem, šikanováním ze strany zaměstnavatele a tak dále. Starý spolupracovník, noční hlídač Sigmund Wollman, který přežil tři roky v Osvětimi, mu tichým hlasem vysvětlil, že je rozdíl mezi problémem a nepohodlím:

"„Ty si, Fulčume, myslíš, že všechno víš, jenže nerozeznáš rozdíl mezi nepohodlím a problémem.
Když si zlámeš vaz, když nemáš co jíst, když ti hoří dům - tak to je problém. Všechno ostatní je nepohodlí. Život je nepohodlný. Život je hrbolatý. Nauč se rozlišovat mezi nepohodlím a skutečnými problémy. Dožiješ se vyššího věku. A taky nebudeš tak otravovat lidi. Dobrou noc.
“" (kap. XV - Léto roku 1959)

Od té doby si na to vzpomenu pokaždé, když mi něco připadá jako velký, nezvladatelný problém.

Příběhy jsou vážné i hravé, vypráví historky s poučením i odlehčená zamyšlení, a je jedno, jestli povídá o tom, jak si nezakouřil doutník, ale přesto si ho vychutnal lépe než kdykoliv předtím, že nejlepší jídlo najdete na noční výpravě do ledničky nebo o ptačím koloběhu v thajském klášteře - pokaždé vás něčím obohatí.

nakladatelství Argo, Praha 2012, ISBN 978-257-0557-5, cena 98 Kč (eBook)

12345
1345502400000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online