Wuwejův zápisník

Václav Cílek, Renáta Fučíková: Krajiny domova

25.01.2015 00:30, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Václav Cílek, Renáta Fučíková: Krajiny domovaKniha myšlenkově navazuje na Kameny domova, dívá se ale na jiný aspekt, na krajiny a jejich ducha. Je to téma, ve kterém dostává Cílkovo neopakovatelné skloubení vědeckého a básnického pohledu na svět maximální prostor, a protože autor má české krajiny prochozené a prožité, jsou jeho poznámky skvělé.

V 46 kapitolách představuje krajiny tradiční (Krkonoše – česká tundra, Šumava – srdce divočiny), i nové (Modré hory nebo třeba Ostravsko – industriální krajina). A jak už jsem zmínil, do podařeného celku spojuje fakta:

Dnes je však větší část kaňonu zahrazená přehradami vltavské kaskády. Přehrady mají spodní vypouštění, a protože u dna přehradní nádrže je teplota sotva pár stupňů Celsia, je Vltava v létě na koupání chladná. V zimě je naopak teplejší, než by měla být, takže nezamrzá a my už na ní nebruslíme.“ (Str. 56)

a symboly:

Duch Polabí je dvojí. Ten první, démon zarudlých kalných vod po jarní povodni a neprostupných lián, přebývá v lužních lesích, jako je Libický luh u Poděbrad, nebo v Ouporu na Mělnicku. Tím druhým je krásná a mírná obilná panna ztěžklá zrnem na dodnes zlátnoucích polích této země.“ (Str. 28)

Druhý rozměr jsou ilustrace. Na ty Václav Cílek ve svých knihách dbá vždy, tentokrát ale ve spolupráci s ilustrátorkou Renátou Fučíkovou vzešlo něco mimořádného, obrázky mají poetické kouzlo a skvěle text doplňují.

Krajiny domova str. 92-93

Tento soubor podmanivých medailonků rozhodně stojí za přečtení, pomůže vám uvědomit si, co vás na které krajině oslovuje a proč.

nakladatelství Albatros, Praha 2013, ISBN 978-80-00-03335-8, cena 349 Kč

12345
1422142200000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online