K Václavu Cílkovi jsem se vrátil po pár letech, trochu zvědavý na styl a posun, trochu s chutí ponořit se do onoho komplexního a zároveň trochu mystického pohledu na svět. Tu pauzu jsem si dal, protože jednu dobu bylo jeho knih, komentářů, pořadů a zase knih až příliš.
Čtení bylo ale opět velmi obohacující.
Jak přejít řeku je soubor esejů a textů psaných u různých příležitostí, doplněný řadou fotografií a reprodukcí uměleckých děl, které tvoří vlastní linii. Kniha je tak kaleidoskop, zachycující svět v jeho rozmanitosti. Prvních několik kapitol se soustředí na proměňující se svět, na velké problémy dneška.
Všechny tyto příběhy jsou nějak neradostné. Je to tím, že se točí kolem peněz a politiky. Už kvůli orientaci je dobré tyto analýzy číst, ale také je nutné vědět, že nejsou celý svět, že je ještě hudba, radost z dětí, psů a koček, barevný podzim, spousta vynikající literatury, přátelé a vůbec mnoho věcí, na které při čtení či poslouchání zpráv vůbec nemyslíme. Víc o tom v druhé, veselejší části knihy, ale nejdřív budete muset přetrpět ještě pár podobných kapitol. (Str. 121)
Pojďme se na Streeckovu vizi konce kapitalismu a ohrožení eura podívat z té lepší strany. Systém se sice rozkládá ve stovkách drobných kroků, ale jedná se o proces, ve kterém je čas věci měnit. Asi největším problémem je pomalá, komplikovaná a nejednoznačná legislativa. I za situace globálního cynismu neustále potkáváme rozumné a tvořivé lidi, firmy a menší komunity. Kreativní proudy jsou v neustálém pohybu, proto nemají žádný určitý, institucionalizovaný tvar. Nejdou pořádně popsat, ale jsou zde. Kdybych chtěl udělat nějaký pořádný politický protest, asi bych nešel křičet svůj hněv na náměstí, ale snažil bych se v těžkopádném, bezradném a poněkud se rozkládajícím prostředí velké ekonomiky a jí sloužící politiky vytvořit nějakou odolnou strukturu rodinu, komunitu, firmu a počítal bych s tím, že nás nejspíš čekají obtížné události, což je konečně dobrá příležitost ukázat, co v člověku je. (Str. 114)
Všechny tyhle texty jsou o to mrazivější, že autor nevystupuje jako alarmista – prostě jen konstatuje fakta a přemýšlí nad jejich smyslem a důsledky.
Následuje zmíněná druhá, veselejší část knihy. Je tu esej Pravidla vděčnosti a naděje o tom, kdo udržuje svět v chodu, že praktikování vděčnosti je lepší než návštěva u psychiatra. Esej napsaný ve vlaku Cesta do Bratislavy přes Českomoravskou vrchovinu primárně kvůli obrazům Rudolfa Fily, ale s mnoha odbočkami a zamyšleními. Kameny Dunaje o oblázcích a řece jako proudu bohatství; Říční dělník a Pastevec brouků o Petru Niklovi… poslední zmíněné tři jsem spíše přeskákal, ovšem pak přišel dvojitý vrchol knihy, alespoň pro mě. Kapitola Noc dřevěného koně: Detroit forever! je deníkové vyprávění o společném čase a cestě Amerikou do Detroitu.
Teprve později si uvědomuji, že situace je trochu šílená, protože jeden Rakušan, jeden Čech a jeden indiánský šaman vyrážejí na dlouhou detroitskou cestu, aby viděli konec amerického snu, Cestou dělají podivné věci, zpívají a dohadují se s různými jedinci sešlými alkoholem, nicneděláním a nemocemi o křesťanském a indiánském bohu. Takové zvláštní road movie, kterému by Kerouac rozuměl. Světlým okamžikem celého dne je návštěva městečka Bancroft, kde působil John Neihardt, tvůrce eposu A Cycle of the West (Cyklus Západu; 1949) a hlavně popisu slavných vizí černého jelena. Na hřbitově je pochován Francis La Flesche z kmene Osage. Takový Slavín, jsem dojat. (Str. 363)
Ano, road movie, také deník, ale hlavně spousta postřehů o soudobé Americe, vylidněném městě, které se vrací někam ke kořenům, o pustnoucích budovách, místním lidovém umění. A že to celé je prostě změna.
A pak doplněná kapitola Koronavirový dodatek o silách, které nejdou ochočit. Jak krizi vnímal autor, v čem – přestože byl připraven – ho zaskočila, kdo se v krizi osvědčil, resilience: přijmout novou realitu,…
Někomu by možná pestrost knihy mohla vadit, mně naopak vyhovuje a tudíž doporučuji.
Odkazy:
CÍLEK, Václav. Jak přejít řeku. Praha: Dokořán, 2020. ISBN 978-80-7363-996-9.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.