Plasty jsou všude kolem nás, výrobky z nich mají spoustu skvělých vlastností, ale také – kromě problémů s ekologií, samozřejmě – jednu vlastnost nepěknou. Jakmile vám totiž něco z těch nejběžnějších, z polyetylenu a polypropylenu, praskne, kousek se ulomí, utrhne nebo dojde jiné újmy, budete ho spravovat jen obtížně.
Nejspíš to znáte (pokud máte děti, tak důvěrně, z těchto obtížných plastů jsou prakticky všechny hračky), neslepí je ani vteřinové lepidlo. Aby také slepilo, když má víčko – které si přilepit nesmí – ze stejného materiálu. A když koupíte lepidlo na plasty, nejspíš při prvním použití zjistíte, že je na něm napsáno „kromě PE a PP“.
Co s tím? Postupně jsem přišel na tři možnosti.
Světe div se, existují i speciální lepidla na obtížné plasty. Sada obsahuje jakýsi fix s aktivátorem, kterým potřete oba kousky, a tubu s lepidlem, které aplikujete následně tak, jak jste zvyklí. Funguje to.
U některých výrobků jsem využil jiné vlastnosti plastů, totiž jejich tavitelnosti. Když jsem je opatrně nahřál, povedlo se mi oba kusy svařit k sobě. Dělal jsem to nad plamenem zapalovače, počítám, že použití páječky by mohlo být ještě lepší, přesnější a rychlejší. Po následném obroušení to drží solidně:
A do třetice – plasty jsou i celkem houževnaté a tak se ulomené části dají přišroubovat! Stačí vrut přiměřené velikosti… U některých pružných figurek ani jiná možnost není (lepidlo nechytá, tavit nejdou).
(Omotat izolepou jako variantu neuvádím, málokdy to vypadá dobře a dlouho také nevydrží.)
Podělíte se o své zkušenosti?
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.