Wuwejův zápisník

Zamyšlení nad knižními weby a přehled odkazů nádavkem

13.03.2011 00:10, Wu | knihy | odkazy | komentáře -

knihaPosledních několik let sleduji, jak se objevují knižní weby. Nevím, jestli je to důsledek akcí pro podporu čtení (Celé Česko čte dětem, Kniha mého srdce), nebo naopak tyto akce jen sledují trend ve společnosti, nepochybně ale zaobírání se knihami narůstá - a ještě narůstat bude. Elektronický inkoust, čtečky a e-knihy čtení nesmírně podpoří (pokud tedy vydavatelé pochopí, že za eKnihu nemůžou chtít stejné peníze jako za papírový výtisk a že DRM je zlo).

Knižní weby jsou jeden velkolepý projekt za druhým, pohleďte namátkou:

Na většinu jsem se podíval, trochu proklikal a přestal sledovat, protože komunitní sdílení mě vlastně vůbec nezajímá. Nechci přidávat hodnocení k průměru, nechci číst krátké výkřiky, odkazy na recenze si snadno vyhledám vyhledávačem a popisy knih vlastně taky. Nehledě na to, že málokterý projekt je má tak kvalitně psané, aby stálo za to jej prohlížet. A pokud má, v množství balastu zapadnou.

Nejvíce mi vyhovuje takový web, který zveřejňuje průběžně recenze, ať už novinek, nebo starších knih. Je to proto, že hodnocení je velmi subjektivní, redukce na číslo je nicneříkající a nejlépe se člověk orientuje vymezením ke stálému recenzentovi. Buď máme podobný vkus a líbí se nám stejné věci, nebo naopak rozdílný a čím méně se něco líbí jednomu, tím více druhému. Protože mám rád civilní styl a intelektuálské exhibice mě neoslňují, sleduji hodně blogy.

A teď přehled:

 • Miloš Němec - zástupce recenzentů, u nichž je mé vymezení spíše negativní. Nečtu stejné žánry, neoslovují mě stejné knihy a ani mi nevyhovují jeho příliš stručné poznámky. Přesto se sledování vyplácí, občas mě něco zaujme a zároveň mám vodítko ke knihám, které nejsou pro mě.
 • Co čtu - Robert Vlach - tady se celkem blížím a proto je blog zdroj dobrých tipů.
 • Oféliin rok knihomola, plný citací, bude nepochybně zásobárna knih, které stojí za přečtení.
 • Tomáš Odaha - Odahovy recenze jsou příliš intelektualistické a sloh je obtížný, ale literatuře rozumí a dokáže hodně rozšířit obzory. Jen škoda, že web ustrnul.
 • Pokladnice plná knih - online literární časopis, vycházejí zde články několika recenzentů a řekl bych, že odtud jsem načerpal asi nejvíc tipů.
 • Jára Míkovec - výborné, obsáhlé recenze a až je přestane sám zlehčovat, budou dokonalé.
 • Spisovatelé o knihách - projekt, v němž spisovatelé představují knihy, které čtou oni. Recenze mají pochopitelně vysokou literární úroveň, alespoň většinou, a když ne, alespoň vidíte, kolik toho dokáže spisovatel napsat, aniž by se k recenzované knize vyjádřil.
 • Stanislav Vašina: Čtenářský deníček - hodně citací a zajímavé tipy, lze samozřejmě odebírat přes RSS.

Pak tu máme nějaké literární portály:

Zvláštní kategorie je Bibliohelp, knihy pro terapii četbou. Katalog knih, jejichž čtení vás dokáže potěšit a rozptýlit, pohladit po duši.

Další kapitola jsou knižní novinky, myslím že i tady je celkem potenciál. Sleduji tři zdroje, první dva jsou mailové zpravodaje, třetí webová stránka:

 • Levné knihy - v pravém sloupci, pod přihlašovacím formulářem
 • Kanzelsberger - v levém sloupci
 • Literárky - nové knihy - nejúplnější - někdy je ale procházení únavné. Příliš mi nevyhovují oddělené, ale stejně formátované řádky pro autora i jméno knihy.

Knižněwební ekosystém je už natolik rozsáhlý, že očekávám vznik meta-webů. Katalog už existuje (Literární potápěč), chybí funkční agregátor (ale pokus už tu je - Literatura na webu) a vyhledávač.

Jak to vidíte vy, sedí vám nějaká knižní komunita? Máte nějaké tipy na užitečné stránky? Sem s nimi!

Aktualizace 13.3.2012: doplněn web Stanislava Vašiny, opraven odkaz na přehled novinek od Kanzelsbergera, odstraněn již nefunkční web Dobré čtení - zimmi.

12345
1299971400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online