Wuwejův zápisník

Od čtenáře - stručná analýza blogosféry

08.06.2009 22:36, TS | sociologie | výzkumy | od čtenáře | komentáře -

U článku Blogokruhy mi nechal TS obsáhlý komentář, v němž stručně a výstižně zanalyzoval blogy a jejich autory. A protože by byla škoda, aby text v komentářích zapadl, domluvili jsme se na jeho zveřejnění v samostatném článku. Wu


Odkazování na tematicky spřízněné blogy je projev sounáležitosti. Lidé píšící blogy jsou v naprosté většině motivovaní vlastním uspokojením. Uspokojují se buď psaním (vč. další tvůrčí činnosti = potřebují se projevit, vykecat někomu, nebo jen do zdi) nebo se uspokojují sdílením a nekonečným diskutováním s lidmi, o kterých mají pocit že je znají. Možné jsou i kombinace. Jsou blogy, které se vyvíjejí, jsou účelové, hledající i předčasně mizící.

Jsou blogy, komunity, a jejich čtenáři, které (kteří) jsou zdánlivě otevřené všem, ale ve skutečnosti jsou rigidní, uzavřené. Je velmi těžké se k nim přidat, je těžké je svým přispěním rozvíjet, obohatit. A to z důvodu, že diskuse a sdělení už jsou dávno v pokročilém levelu - sdělují si mezi sebou už nadstavbové zážitky a informace, protože ta základní sdělení už mají dávno sdělena... třeba i v realitě. Nejsou pak ochotni se vracet na nižší stupeň diskuse, protože by je to neuspokojilo. Příležitost navázat tak nový kontakt nevidí jako zajímavý.. nepotřebují už žádný nový kontakt skrz svůj blog. Náhodný návštěvník rozumí slovům, ale nechápe kontexty a sociální vztahy. Nemá šanci se mezi nimi orientovat a tak rychle odchází.

Jsou weby, které jsou za svým cílem (s tématem např. o grafologii, myšlenkové mapy, práva, ekonomie atd.) Jsou lidé, kteří píší na web každou prkotinu bez hlubšího smyslu...

Jsou blogy, které jsou únavné svou strnulostí... svým nekonečným provářením provařeného. Strnulost může být projevována např. neustálým kroužením kolem jednoho jediného tématu, které je řešeno, ale nikdy nevyřešeno, nebo jsou blogy ovlivněné tvaroslovím textového projevu (např. sáhodlouhé litanie bez point, jinde zas krátké věty a za každým smajlíky..., někde křečovitá snaha o udržení vtipné pózy, která se jednou-někde povedla... ).

Zajímavé je sledovat projevy otevřenosti v osobních tématech. S přehledem vítězí blogy žen (dívek) všech věkových kategorií (nemyslím apriori blogíííísky), které jsou schopné o sobě napsat neuvěřitelně detailní intimnosti z osobního, soukromého a sexuálního života. Dělají to velmi cílevědomě, myslí si že je kryje virtuální anonymita, zároveň se však více-méně těší na to co bude následovat a na 100% si myslí, že mají vše pod kontrolou. Prezentují své pocity i úspěchy, očekávají hodnocení od ostatních. Ohlasy jsou pro ně naprosto zásadní. Bez nich by to nedělaly. Tyto ženy jsou v mnoha případech nespokojeny se svým skutečným životem, jen si to nikdy otevřeně nepřiznají.

Naopak podobná témata promiskuity, sexuálních úspěchů, balení, atd. od mužů, psaná v mužské formě jsou EXTRÉMNÍ VYJÍMKOU. Riskují totiž apriori označení za prasácké, společensky škodlivé, úchylné. Takové blogy, pokud už vzniknou, se mohou nést na vlně obrovské popularity, nebo naopak propadnout nezájmem. Vesměs je blogo-sféra méně tolerantní k mužům, kteří psaním projevují svoji povahu, přirozenost, nebo své vnitřní touhy a pocity. Proto to muži nakonec dělají velmi obezřetně a mnohem méně než ženy. Přesto riskují, že je ostatní spíše nepřijmou, než přijmou. Jedno z nejhorších hodnocení je totiž nařčení, že není chlap - ale baba. Vyslovují je nejčastěji právě takové baby, které tím chtějí posílit vlastní sebevědomí.

Blogy jsou vesměs odrazem toho, jak se lidé chovají i ve skutečnosti, jen některé vlastnosti se zde zdůrazňují, jiné potlačují.

Na téma by se dalo pokračovat donekonečna, někteří to dokonce TAK rádi dělají (blogování o blogování) což mi příjde jako svébytná esence pošetilosti. Argumenty že TO (blogování v takové-makové formě) je smysluplné, vychází většinou z vnitřní logiky blogovacího ekosystému, argumenty totiž nejsou ukotveny na žádné vnější kontexty. Proto je velmi těžké konfrontovat "zapáleného blogera" protože v jeho vesmíru vše do sebe zapadá a "je správně" tudíž pro něj nexistuje nadřazené měřítko, kterým by se dalo takové počínání poměřovat.

TS (TrendSpotter)

12345
1244493360000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online