Wuwejův zápisník

Libor Fojtík: Trampové

04.10.2020 22:30, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy TrampovéBez přehánění nádherně provedená kniha – vázaná v hrubém plátně, nápis vyražený runovou stylizací písma, textilní záložka, zeleně zabarvená ořízka. Takových není mnoho. Ale citově zabarvené téma si to zaslouží.

Při prvním otevření jsem se sice polekal, protože u fotek nebyl sebemenší popis a to fotopublikaci znehodnocuje (narážel jsem na to i u prvních Kmenů), ale byl to jen omyl, kniha totiž obsahuje i jejich „index“, přehled malých náhledů s popisem:

Trampové - index

Přesto bych místy ocenil, kdyby u nich byl trochu větší komentář – nejenom kde daná věc je, ale také co znamená, co představuje. Třeba tenhle strašidelný kýč z Brna:

Trampové - nástěnná malba

To má někdo ve firmě? Nebo doma? Nebo je to klubovna?

Těžištěm knihy jsou samozřejmě fotografie, ty jsou převážně celostránkové a ukazují současný tramping – trampské osady, artefakty v lesích, momentky z akcí a trampy samotné. Vedle toho jsou tu tři souhrnné texty:

  • Michael Antony „Tony“: Století trampingu
  • Jan Pohunek: Podoba trampingu
  • Tomáš Pospěch: Víkendová utopie / Poznámky k fotografiím

a Trampský slovník, který stručně a jasně vysvětluje typické pojmy, například:

DOMOVENKA – textilní nášivka, která se nosí na rukávu – trampské košile či „mantlu“ (kabátu) Obvykle je na ní uveden název osady, k níž nositel náleží , a osadní symbol, případně název obce, z níž osada pochází, nebo její znak. Svoji domovenku mají rovněž trampové-samotáři, nepatřící do žádné osady nebo osadního svazu. Domovenka je chloubou i ozdobou trampova oděvu.

Všechny tři souhrnné texty jsou pěkné; zejména první dva ale trpí tím, že mluví o tomtéž a tak se překrývají. Stačil by jeden, nebo jejich přepracování a sloučení do jednoho delšího.

A málem bych zapomněl, ke konci je do knihy ještě všitý malý sešitek černobílých fotek „Z rodinného archivu“. Nad ním jsem také dost váhal, nad formou (proč ty fotky nejsou normální součást knihy, jako samostatná kapitola?) i nad obsahem (podstatou jsou to fotky rodinné a tak nesou význam pro rodinu, zbytečně čtenáři odhalují soukromí, i když jsou to trampské akce). Možná že se ale přidávalo postupně, jak se na HitHitu vybíralo víc peněz než byl cíl?

Zpátky k fotkám. Technicky jsou výborné, ale už po pár stránkách posmutníte. Naprostá většina z nich zachycuje minulost.

Trampové - anachronismus

Zestárlé trampy, staré chaty, sbírku placek z dávných potlachů… těch pár fotek s mladými lidmi nebo s dětmi působí spíš donkichotsky než jako obroda hnutí. Jestli jsem u Woodcraftu pochyboval o smyslu, tak tady ani nepochybuju.

Kniha je nádherně vyrobený… pomníček.

Odkazy:

vydal Tomáš Pospěch / PositiF, Praha 2020, ISBN 978-80-87407-18-9, cena 630 Kč

12345
1601843400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online