Wuwejův zápisník

Steve Biddulph: Výchova kluků

24.05.2012 00:50, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Steve Biddulph: Výchova klukůNa tuhle knihu mě navedl pan jm svojí recenzí a proto jsem neváhal ani minutu. Biddulph umí opravdu dobře psát a dobře ví, co říká. Hned na začátku upozorňuje, že chlapci jsou „ohrožený druh“: v životě často nezakotvení, ve vztazích neohrabaní, ve škole se jim nedaří, snadno sahají k násilí, propadají alkoholu a drogám a tak dále (str. 8). A zdaleka nejvíce je to vidět z hlediska bezpečnosti, ve věku do 15 let umírají chlapci třikrát častěji - následkem úrazů, násilí a pokusů o sebevraždu. Dobrá zpráva ovšem je, že začínáme příčinám rozumět a tedy i vědět, jak chlapcům pomoci.

Biddulph říká, že vývoj chlapce probíhá ve třech fázích:

  • Od narození do šesti let je období něžnosti a bez ohledu na pohlaví dítěte je důležitější matka. Dítě potřebuje pocit lásky a bezpečí, blízkost a důvěru, nabývá jistoty a rozvíjí se komunikace, interakce, učení.
  • Od šesti do třinácti let se chlapec učí být mužem, přilne k nejbližšímu muži, chce být s ním, napodobovat ho, učit se od něj. Matka je samozřejmě pořád důležitá, ale vliv otce je nepřehlédnutelný.
  • Od čtrnácti let se chlapec mění v muže, začíná se odpoutávat, hledat své místo a rodiče ztrácejí svůj vliv. Je to doba, kdy by měl chlapec mít k dispozici mentora - jiného dospělého muže, než je jeho otec, kterého si bude vážit, který mu jako autorita může poradit a provést jej do samostatného života.

Vzor musí být teenagerem viděn jako 'někdo, kdo je jako já' nebo 'někdo, koho bych mohl napodobit'. Děvčata potřebují vzory přinejmenším stejně jako chlapci, ve školách však vidí mnohem víc vzorů, a kromě toho jsou učitelky často sdílnější. Proto mají děvčata možnost načerpat mnohem více informací o tom, jka být ženou, než chlapci o tom, jak být mužem.“ (str. 130)

Nepochybně má na odstupňování vývoje vliv hladina testosteronu, která se ve čtyřech letech zvyšuje na dvojnásobek, a pak v pubertě na osminásobek batolecí hodnoty.

Kniha dále pokračuje popisem rozdílů mozků chlapců a dívek, vyjmenováním toho, co chlapci potřebují, co mohou dělat otcové, jak k chlapcům mají přistupovat jejich matky, dotkne se sexu, školství i sportu. Text je doprovázen podařenými a vtipnými ilustracemi (str. 45):

Výchova kluků, str. 45

Stěžejní doporučení citoval jm, ale nedá mi to a ocituji jej také. Je opravdu zásadní a každý otec by ho měl mít na paměti:

Pokud v práci běžně trávíte padesát pět nebo šedesát hodin týdně, včetně služebních cest, svou roli otce nezvládnete. Vaši synové budou mít v životě potíže a bude to kvůli vám. Otcové musejí chodit domů včas, aby si se svými dětmi mohli hrát, smát se, učit je novým věcem a dovádět s nimi. Firemní život nebo malá živnost mohou být nepřáteli rodiny. Otcové často zjistí, že jedinou možností, jak to změnit, je přijmout nižší plat a trávit víc času s rodinou. Až vám příště nabídnou 'služební postup' včetně delší pracovní doby a více nocí mimo domov, pořádně zvažte, zda šéfovi neřeknete: ‚Je mi líto, ale na prvním místě jsou moje děti.‘“ (Str. 18)

Máte-li doma chlapečka, vřele doporučuji.

Odkazy:

Aktualizace 1.6.2015: Jak jde čas, je zapotřebí si některé věci oživit. A zkontrolovat, jestli mi kniha připadá pořád stejně doporučeníhodná… A ano, pořád. Zkuste ji.

Aktualizace 16. 5. 2019: Co dodat? K téhle knize se prostě budete vracet.

nakladatelství Portál, Praha 2006, ISBN 80-7367-161-1, cena 225 Kč

12345
1337813400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online