Wuwejův zápisník

Knihy pro nastávající maminky a tatínky

04.11.2009 23:06, Wu | knihy | komentáře -

Přes zboží v bazaru jsem přiznal existenci potomka, takže už můžu přihodit i pár postřehů ke specializovaným publikacím. Když se totiž ta radostná událost stane realitou, člověk najednou zjistí, že o těhotenství a porodu neví zhola nic, vrhne se na knihy a pochopitelně hned nepozná, které jsou užitečné a které ne. Třeba budou mé poznámky někomu k užitku:

Mal Peachey: Ahoj tati

obálka knihy Mal Peachey: Ahoj tatiPár užitečných rad, většina naprosto samozřejmých věcí a pár rad pro Marťany. Asi jsem trochu sáhl vedle; na první pohled kniha vypadala velmi dobře, ale cílovou skupinu nejspíš tvoří klasický mužský šovinista, který se musí s představou že se stane otcem složitě vyrovnávat. (Zatímco dnes už snad normální je nejdřív se rozhodnout, domluvit a pak se stát rodiči. A pokud to normální není, mělo by se to normálním stát.)

Ilustrace jsou celkem dobré, vtípky celkem vtipné - tedy až na vychovávání sportovních fanoušků - a třeba kapitola o výchově nevlastních dětí je vynikající.

Takže největší problém knihy je asi to, že není určená pro angažované tatínky.

obálka knihy Jane Symons: Těhotenství a péče o dítěJane Symons: Těhotenství a péče o dítě

Nic moc. Sice na křídovém papíře a se spoustou obrázků, ale prakticky není příliš použitelná. Tam kde se normálního porodu týkají dvě tři dvoustránky se toho člověk moc nedozví.

Vhodné sotva jako orientační příručka na základní školu, nebo pro otce, který se o nic starat nebude.

Antonín Pařízek: Kniha o těhotenství a porodu

obálka knihy Antonín Pařízek: Kniha o těhotenství a poroduPo prvním přečtení jsem byl našený, připadalo mi, že kniha obsahuje úplně všechno a ještě něco navíc. Když ale můžu srovnávat, je na místě druhém. Praktických rad a odpovědí na otázky, které si budete klást, najdete víc jinde. I tak ale zůstává jednou z nejkompletnějších publikací.

Vznikala interaktivně v úzké spolupráci s webem www.porodnice.cz, kde byly jednotlivé kapitoly vystavené, čtenářky na ně mohly reagovat a jejich připomínky autor zapracovával, prolistovat se dá tamtéž.

A když si ji zabalíte do novin, dá se na ni i koukat.

H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová: Co čekat v radostném očekávání

obálka knihy H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová: Co čekat v radostném očekáváníTato kniha naprosto vede, jak rozsahem (je to pořádná bichle), tak obsahem. Tady se dozvíte opravdu všechno, co budete potřebovat, a spoustu věcí, které potřebovat nebudete. Nejdůležitější je koncepce - kniha je sestavená z odpovědí na otázky, které kladly budoucí maminky a tatínkové lékařům a porodním asistentkám, doplněných obrázky, nákresy a dalšími texty. Pokrývá všechny fáze příchodu dítěte na svět, od početí, přes těhotenství až po porod a skutečně se v ní dá najít prakticky cokoliv.

Porodníci.cz

screenshot porodnici.czWeb www.porodnici.cz je sice určený odborníkům, lékařům, ale trocha odborných informací nemůže uškodit. Navíc málokterý lékař vám rovnou řekne všechny výhody a rizika té či oné metody, takže pro kompetentní rozhodování nemíváte dost informací. V encyklopedii najdete všechno.

12345
1257372360000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online