Wuwejův zápisník

Retardace komunikace

02.11.2009 22:23, Wu | média | komentáře -

Jak se nám ta počítačová komunikace zjednodušuje, stává se triviální a opouští výdobytky abstraktního myšlení... O podcastech jsem tady už psal, tamtéž jsem zmiňoval i ovládání programů (ikona se těžko popisuje, na rozdíl od textu), dnes si rýpnu do samotných textů.

Bývalo běžné mít i na webu článek přes několik obrazovek, pečlivě formulované, odůvodněné a rozebrané problémy. A bylo to běžné i u normálních publikujících, lidí kteří nejsou profesionálové (pochopitelně jich, před nástupem webu 2.0, bylo podstatně méně než dnes).

S rozvojem blogování nabývala převahy krátká blognutí na jednu dvě obrazovky. Jednoduchá, rychlá sdělení. Nic proti, pro web je to dokonce více než rozumné, delší text se z obrazovky špatně čte. Pokud je problematika rozsáhlá, měla by být rozdělená do více článků.

Jenže trend trivializace pokračuje a místo zápisků se objevují maximálně 140 znaková twítnutí. Nechci polemizovat o užitečnosti twitteru a možnosti reagovat, komunikovat a rychle upozorňovat, jen si všímám, jak forma deformuje obsah. Co se dá do 140 znaků napsat, jaké argumenty vznést? Tohle je hra, ale ten nápad mě děsí.

Dalo by se říct, že je to důsledek webu 2.0, že právě ta většina lidí, která má poprvé možnost snadno publikovat a na webu vytvářet obsah, preferuje jednoduchá a krátká sdělení. Že na to stačí a že jim web 2.0 umožnil se zapojit. Ale myslím že v tom bude něco víc - rychlost, snadné vytvoření. Proč psát článek, když výkřik „vyjádřil jádro“? Uvozovky píšu záměrně, protože naprostá většina věcí je natolik složitých, že zkrácením na velikost přibližně jedné (kdysi) sms ji naprosto zkreslíme. Ale zůstane nám dojem, že jsme o ní napsali dostatečně a že už není třeba moc dodávat. Spousta lidí, co by před pár lety psala blog, dnes jenom štěbetá.

Co bude příště? Piktogramy?

(O twitteru nepíšu z vlastní zkušenosti, nechci ani komunitně komunikovat, ani psát takhle krátké výkřiky, ale všiml jsem si pozorováním blogosféry, že většina bloggerů co propadla twitteru se už ke článkům nevrátila. A také jsem si vědom spousty zjednodušení, nepřiměřených generalizací, nepodložených vysvětlení a věcí za hranou korektní argumentace. Chtěl jsem zachytit trend, ne vytvořit nenapadnutelné povídání.)

Aktualizace 7.11.2009: Patrick Zandl na podobné téma a podstatně odborněji - Sociální média jsou největší vlnou internetu, protože jsou změnou generační

12345
1257196980000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online