Wuwejův zápisník

Upgrade Fedory ze 14 na 15, Gnome Shell

03.09.2011 00:46, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiPo pár týdnech zkoušení Gnome Shellu ve Fedoře 15 na experimentální partition jsem se odhodlal k provedení upgrade. Pamětliv toho, že preupgrade nezabral, zvolil jsem upgrade pomocí instalačního DVD. A konečně jsem pochopil, proč Fedora doporučuje dělat pokaždé čistou instalaci.

Upgrade běžel asi 40 minut, pak konečně přišel čas na restart - a Xka nenaběhla kvůli špatné verzi kernel modulu nVidia. Pokusy o aktualizaci všeho z příkazové řádky selhávaly kvůli nekompatibilitě balíku xulrunner2. Balík jsem odinstaloval, pak počkal další hodinu na update všech balíčků, restartoval, přihlásil se do X-windows a sledoval, jak se odporoučela. Kvůli compizu, který jsem měl mezi programy spuštěnými automaticky po přihlášení (viz. grafika) a který je s Gnome3 nekompatibilní.

Po několika hodinách ladění to konečně začalo běhat uspokojivě - ovšem jen do chvíle, než jsem zjistil, že se přestalo spouštět každodenní automatické zálohování, definované v cronu. Další večer jsem strávil hledáním cron daemona, zjišťováním, jak fungují služby pod systemd, objevením, že obsah rc.d se mezi Fedorou 14 a 15 liší poměrně výrazně, pokusy službu nahodit ("/sbin/chkconfig --level 35 crond on") a celkovou rezignací. Na internetu jsem našel diskuzi, kde měl někdo tentýž problém a nikam moc se nedostal, po spuštění služby restartuje. Že nefungoval plugin do Gnome Shellu se system monitorem už byla jen taková drobnost.

Tedy instalovat znovu, radostněji a načisto. Oddělený svazek pro /home je opravdu užitečná věc, takže po instalaci (včetně stahování aktuálních balíčků), po převzetí vlastnictví adresářů, dovytvoření potřebných skupin uživatelů, rekonstrukci /etc/fstab, přebírání mailů od roota, nastavení tiskárny a doinstalování všech svých oblíbených programů - asi o tři hodiny později - jsem mohl konstatovat, že cron funguje a vše běhá tak, jak má.

Kromě posílání mailů z cronu. Alespoň že crond běží a zálohování proběhlo, nicméně mail s jeho výsledkem je více než užitečná věc a kontnroluji ho pravidelně. Problém je se službou sendmail, po nějakém automatickém restartu se změní číslo procesu a přestane být dostupná, či co, tady je popis. Oprava je zatím v testovacím repozitáři:

yum update --enablerepo=updates-testing sendmail-8.14.5-3.fc15

Tak. A když jsem tímhle vším prošel a začal Gnome3 s Gnome Shellem používat naostro, jsem po jednom večeru značně otrávený až zhnusený. Ne ovládáním, na to se zvyknout dá a je opravdu efektivní, nýbrž pomalostí! Jakákoliv delší IO operace Gnome Shell na několik vteřim pozastaví a nepřepnete ani okno, zkrátka to přestane reagovat. Možná že na vícejádrových procesorech to nedělá, ale na mém postarším stroji je to tristní.

Škoda, Gnome se mi skutečně líbilo.

(Ale rychlost XFCE se mi líbí ještě mnohem víc.)

12345
1315003560000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online