Wuwejův zápisník

Gnome 3, Gnome Shell a odkazy z plochy

13.06.2011 00:07, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiZatraceně, proč zrovna v době, kdy přejdu na Linux, nachystají tak drastickou změnu? A proč jsem vybral zrovna Fedoru, která udržuje support jen pro dvě verze a střídá je po půl roce, takže nejpozději za půl roku budu muset buď přejít na Gnome Shell, nebo na jiného správce oken, či dokonce na jinou distribuci? Těžké otázky.

Gnome Shell

(A to jsem měl ještě kliku, že mi nezafungoval preupgrade a musel jsem Fedoru 15 nainstalovat paralelně na druhý disk. Jinak bych měl upgradovaný současný systém, na něm Gnome Shell a hodně starostí.)

Těžké otázky a těžký přechod, Gnome Shell totiž ruší plochu - nelze na ni dávat ikony, neslouží prakticky k ničemu. Ruší i minimalizaci oken a zavádí spoustu dalších změn, přičemž některé jsou opravdu stupidní - například položka „vypnout“ v menu vůbec není, jen „uspat“, vypnutí se objeví až po stisku klávesy Alt. Co je ale nejhorší, neposkytuje žádnou alternativu k odkazům na ploše!

Gnome Shell

Po stisku klávesy Win se objeví samotný shell s přehledem ploch a přehledem aplikací - ale to je všechno, žádný přehled odkazů neexistuje. Ptal jsem se v konferenci, jak to vidí ostatní, dostal jsem několik odpovědí:

Zapnutí plochy

Jedním rozšířením (yum -y install gnome-tweak-tool) lze znovu zapnout obsluhu plochy nautilem a začne fungovat jak má - ale stejně to není ono. Okna nejdou minimalizovat, takže se na plochu nedá dostat jinak než založením nové a to je trochu zbytečné. Ano, samozřejmě bych mohl dalším nastavením zapnout i tlačítka na oknech, ale po pravdě bych se raději naučil Gnome Shell používat tak, jak je zamýšlen, než abych z něj dělal klasické Gnome.

Prohledávání naposledy otevřených souborů

Když skočím do shellu a začnu psát jméno souboru, prohledá se seznam naposledy otevřených a soubor se nabídne. To už je lepší, ale pořád se mi to nelíbí - je to podstatně menší stupeň kontroly, než když si někde nadefinuji odkaz na soubor, který hodlám pravidelně otevírat. Co vím o seznamu naposledy otevřených souborů? Budou tam všechny? Jak dlouho tam vydrží? A co když náhodou jednou otevřu stejnojmenný soubor, třeba ze zálohy na druhém disku?

Prohledávání favorites

Favorites čili oblíbené z Nautila, správce souborů, se také v Gnome Shellu prohledávají. Řešení by tedy bylo, přidat si soubory tam. Ano. Kdyby to ovšem šlo! Do oblíbených lze přidat jen složku.

(Ověřeno prakticky, favorites jsou v souboru ~/.gtk-bookmarks, přidání odkazu na soubor a následné kliknutí vede k chybové hlášce.)

Rozšíření pro editaci navigace

V repozitářích je rozšíření alacarte, pomocí nějž je možné editovat menu gnome-shellu. Nainstaloval jsem (yum install alacarte), spustil, založil do navigace složku pro svoje odkazy, přidávám odkaz - s jásotem, protože přidávací dialog je stejný jako při vytváření spouštěče v Gnome 2, čili standardní -, vybírám typ „umístění“, odkazuji na soubor a ... nic. Tento typ spouštěče se nezaloží. Zafunguje jen vytvoření klasického spouštěče pro aplikaci nebo terminál. Takže zase nic (resp. asi by se dalo spouštět příslušný program a dát mu soubor jako parametr, ale to pořád není ono).


Proboha, přece se nebudu vracet k prastarému modelu „pustím aplikaci a pak si vyberu soubor“, když dokumentocentrický model je logičtější (otvírám soubor a k tomu se mi spustí správná aplikace)... Aby to nebyl jen smutný článek s přehledem všech slepých uliček a neúspěšných pokusů, napíšu jak bych si to představoval. Je to snadné - vedle Ploch a Aplikací bych zkrátka zavedl třetí záložku a na ní si odkazy editoval, tak jako se to dělalo na ploše. Vyhledávání Gnome Shellu by tam fungovalo stejně jako nad Aplikacemi a hotovo.

Momentálně jsem skončil u toho, že dokumenty mám ve složce Dokumenty (překvapivě), a když s nimi chci pracovat, nechám si Gnome Shellem spustit Nautilus. Zbytečný krok navíc, ale fungovat se s tím dá.

12345
1307916420000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online