Wuwejův zápisník

Linux - I - instalace

21.03.2005 12:16, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja Gerwinski Už několik let si zahrávám s myšlenkou přechodu na Linux. Vždycky jednou za čas vezmu nějakou distribuci, s většími nebo menšími potížemi ji nainstaluji, zjistím co všechno mi nejde a co nedokážu nastavit, a zase si hrát přestanu. Takhle už to proběhlo s RedHatem 6.1, 6.2, 7.1, 8, SuSe 7.2 a SuSe 9.1.

Tentokrát to ale je jiné. Na Linux CD jsem si objednal Pro Linux GNU / FC3, což je aktualizovaná a doplněná distribuce Fedora Core 3. A po nainstalování jsem s překvapením zjistil, že většinu periferií instalátor rozpoznal sám, všechno funguje bez problémů, GIMP je podstatně rychlejší a celkově se mi systém zamlouvá. "Velký třesk" kompletního přechodu se tedy opět o krok přiblížil a začíná nabírat jasnější kontury. Většina programů, které používám, pod Linuxem existuje (Open Office, Firefox, Thunderbird, GIMP) a ten zbytek se snad nějak zvládne.

Seriál článků o Linuxu se bude věnovat především mým zádrhelům a "převratným" zjištěním; jednak abych na ně nezapomněl, jednak aby (případně) posloužily i někomu dalšímu.

Tak tedy - instalace. Bootovatelné CD nebo DVD slibují skutečně snadný start - v BIOSu povolit bootování z CD a jede se. Ne ale na mém stroji. Nevím, snad špatnou kombinací CD mechanik a řadičů, starším BIOSem nebo patogenní zónou, zkrátka můj počítač z CD nebootuje. Bootovatelné CD ignoruje. Nevadí mi to natolik, abych to zkoumal, obzvlášť když mám dva řadiče, tři disky a dvě CD/DVD mechaniky se spletí kabelů. Jenže co teď? U všech Linuxů platilo - nabootovat DOSovou disketou s podporou CD a spustit loadlin.exe. Takže vytvořit boot disketu (velmi zajímavé stránky jsou http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm, Free DOS projekt taktéž), nabootovat a...

A nic. Od verze 2 již Fedora neobsahuje možnost spustit instalaci z DOSu. Jak tedy dál? Vzal jsem starší distribuci Red Hatu, zkopíroval na bootovací disketu soubor loadlin.exe z podadresáře DOSUTILS a po několika pokusech s parametry programu loadlin (loadlin d:isolinux\vmlinuz initrd=d:isolinux\initrd.img) se věc zdařila a instalátor naběhl. Zdroj informací - A.P.Lawrence.

Zbytek už proběhl bez problémů, zájemce o návod odkazuji na seriál Radka Hulána Fedora Core 3 pro lamy.

12345
1111407372

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online