Wuwejův zápisník

Fedora 22

28.06.2015 23:30, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux – authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiVyšla nová Fedora 22 a to znamená, že končí podpora dvacítky a pokud někdo chce mít updatovaný systém – a to já chci -, chtě nechtě musí upgradovat. Tentokrát se mi nechtělo víc než obvykle, systém byl vyladěný, fungoval jako hodinky… Ale co naplat. Sebral jsem odvahu, stáhl XFCE spin, vypálil a pustil se do toho.

Instalace na druhou sadu diskových oddílů proběhla bez problémů, start také, jako obvykle jsem začal repozitáři a nVidia drivery kvůli klonování obrazu na televizi (nevíte někdo, jestli to nouveau už neumí?). Nativní drivery, akmod, zazálohovat ramdisk, vygenerovat nový, restart a… černá obrazovka. Už zase!

nVidia

Protože to už důvěrně znám, první krok bylo Alt+F6, přihlášení do konzole a zavedení modulu jádra manuálně (modprobe nvidia). Výsledek – „no such device“. Zatraceně, co to?

  • Tak rekompilace modulů (akmods). Selhalo.
  • Hm, reinstalace balíčků? Zase nic.
  • Tak odinstalovat automaticky kompilovaný modul (akmod) a zkusit jen předkompilovaný (kmod) – stejný výsledek.

Mírně zoufalý jsem začal prohledávat internet na přesný výklad „no such device“. Našel jsem ho tady, uvádějí tři důvody:

The system does not have a nVidia card at all. Check lspci output to confirm that the system has a nVidia graphics card installed and detected.
The currently installed version of x11-drivers/nvidia-drivers does not support the installed graphics card model. Check the README file in /usr/share/nvidia-drivers-*/ for a list of supported devices, or use the driver search at http://www.geforce.com/drivers.
Another kernel driver has control of the hardware. Check lspci -k to see if another driver like "nouveau" is bound to the graphics card. If so, disable or blacklist this driver.

A jak je mým zvykem, zvolil jsem nejhorší pořadí. Nejprve jsem se pomocí lspci ujistil, že tam nVidia kartu má (ne že bych o tom pochyboval, když jsem ji vlastnoručně kupoval, dával dovnitř a v předchozí Fedoře fungovala, ale pro jistotu).

Pak jsem se podíval na dostupné moduly pro grafickou kartu (lspci -k), zjistil že mám jak nvidia, tak nouveau a zacvičil s blacklistováním, pochopitelně opět marně.

No a konečně jako poslední jsem otevřel seznam podporovaných zařízení driverem. A to bylo ono, před rokem byla ještě v hlavních driverech, dnes už je jen v legacy verzi 340.xx!

Below are the legacy GPUs that are no longer supported in the unified driver. These GPUs will continue to be maintained through the special legacy NVIDIA GPU driver releases.
The 340.xx driver supports the following set of GPUs:
(...)

Čili stačilo už „jen“ nainstalovat akmod-nvidia-340xx. Bohužel jsem předchozími experimenty dostal balíčky do nějakého nekonzistentního stavu, takže jsem po půl hodině laborování s odinstalováváním xorg-x11-drv-*, modulů, driverů a knihoven, smazal celý disk a dal si instalaci znovu. Konečně to klaplo...

repozitář „updates“

Dal jsem si pauzu a druhý den pokračoval. Po zadání dnf update na mě vypadlo:

Chyba: Chyba synchronizace repozitáře 'updates' z 'https://mirrors.fedoraproject.org/metalink?repo=updates-released-f22&arch=i386': Cannot download repomd.xml: Cannot download repodata/repomd.xml: All mirrors were tried

Chvíli jsem googlil, zkusil vymazat lokální cache pomocí „dnf clean all“, opět bez výsledku. Proboha, nestáhne to repozitář updates? Ty aktualizace, kvůli kterým to celé dělám? Tak tomu říkám zásah do černého.

Nicméně druhý den to zase samo začalo fungovat, takže doufám, že to byla vnější chyba, třeba v xml souboru.

nfs

Pokus o připojení síťového disku přes NFS selhal:

Job for rpc-statd.service failed. See "systemctl status rpc-statd.service" and "journalctl -xe" for details.
mount.nfs: rpc.statd is not running but is required for remote locking.
mount.nfs: Either use '-o nolock' to keep locks local, or start statd.
Job for rpc-statd.service failed. See "systemctl status rpc-statd.service" and "journalctl -xe" for details.
mount.nfs: rpc.statd is not running but is required for remote locking.
mount.nfs: Either use '-o nolock' to keep locks local, or start statd.

Ačkoliv píší, že chce rpc.statd, pomohlo spuštění rpcbind.service. (zdroj)

systemctl start rpcbind.service

Ale třeba je to totéž.

Notecase

Notecase 1.6 z fedory 13 už přestává fungovat úplně, minule chyběl rozklikávací křížek u stromu poznámek, teď zase nebyly vidět ikony na uložení, otevření atd. Tak jsem si místo toho koupil Notecase Pro, komerčního následníka. Funguje skvěle.

Vzhled Firefoxu

Toho jsem si všiml velmi rychle – Firefox má nějak ošklivě namačkané položky v menu:

firefox-menu

A souborový dialog neukazuje lomítka v cestě.

firefox-menu

Zkoušel jsem všechno – lehké téma Firefoxu, kompletní téma Firefoxu, měnit vzhled XFCE (minule jsem si kvůli Notecase vybíral alternativu)… nic. Tentokrát trvalo dlouho, než jsem objevil, že za to může patrně to, že Firefox je zkompilovaný pod GTK3, zatímco XFCE pod verzí 2.

Až později jsem si náhodou u jiného uživatele všiml, že to má správně. A když jsem si pod ním z terminálu pustil svůj prohlížeč, byl také v pořádku! Takže zjevně ne problém Firefoxu, ale něco v XFCE a spjaté s účtem. Zkusil jsem znovu změnit vzhled na default Adwaita, ale hlavně odhlásit a přihlásit se znovu. To byl ten fígl...

12345
1435527000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online