Wuwejův zápisník

Efektivní způsob jak snížit počet chodců na přechodu

19.10.2010 23:57, Wu | doprava | deník | komentáře -

Pondělí 18.10.2010, 7:40, semafor před hlavní poštou v Pardubicích

Jako každý týden pochoduji na Hlavní nádraží a už z dálky vidím, že na semaforu bliká žluté světlo. V duchu lamentuji, protože ulice je to velmi frekventovaná a vstupovat na vozovku bez vydatné podpory svítící červené, byť na přechodu, je životu nebezpečno. Docházím k němu a najednou vidím, že auta mají červenou. Sláva. Chodci ji sice mají také, ale nevadí, času mám dost a protože semafor je na tlačítko, které při blikající žluté nikdo nemačkal, mám i přijatelné vysvětlení.

Tisknu tedy tlačítko a čekám. Pozoruji světla pro auta, abych se včas připravil, po pár minutách přichází má chvíle, autům skáče červená a chodcům - nic. Aha! Asi praskla žárovka v zelené. Vrhám se do silnice, ještě otočím hlavu, abych se přesvědčil, že na mé straně ta zelená funguje - tady taky nesvítí nic. Co to sakra... A auta mají? Blikající žlutou!

Zatraceně jsem zrychlil, protože přijíždějící řidiči, kterým z červené naskočila žlutá, pochopitelně zase šlápli na plyn. Myslím, že to je geniální, přimět chodce naskákat na přechod a hned semafor vypnout (jasně, chodci mají přednost, ale vyhláška a praxe jsou dvě různé věci).

(Článek je nadsázka, jednak to nebylo tak dramatické, jednak předpokládám, že semafor byl v režimu "vynechávat jeden cyklus" pro zvýšení propustnosti. Nic to ale nemění na tom, že se v tomhle případě úplně vynechává zelená pro chodce.)

12345
1287525420000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online