Wuwejův zápisník

Noční vypouštění odpadů do ovzduší

26.07.2009 14:45, Wu | praktické | příroda | komentáře -

Na Necyklopedii najdete rozsáhlou charakteristiku Pardubic, ovzduší je věnován velmi trefný odstavec:

Pardubice jsou označovány jako průmyslové centrum Východních Čech. Severní větry se proto poznají podle zápachu chemičky, západní dle zápachu ropné rafinérie, jižní dle výfukových plynů z kamionů navážejících komponenty do montovny Foxcon a zápachu krematoria. Místní domorodé obyvatelstvo tento zápach raději přisuzuje Kávovinám. Vítr od východu pak přináší respirační problémy jako TBC, nemoc z ozáření a pod.“ (zdroj)

Pro člověka, který v Pardubicích nežije, je to legrační - pro Pardubáky hořká realita. Pousmějeme se nad formulací a výstižností a pak si vzpomeneme na své donkichotské pokusy. To jsem takhle jednou (vloni v létě) nechal večer otevřené okno - a v noci mě probudil zápach přímo děsivý. Tak děsivý, že jsem sedl a napsal na odbor životního prostředí magistrátu dotaz následujícího znění:

(...) do Pardubic jsem se přistěhoval před pár lety, (...) a pravidelně se setkávám jistou záhadou. V noci, když zapomenu otevřené okno, nebo když je takové teplo, že se v uzavřeném bytě spát nedá, zalévá město intenzivní průmyslový zápach. V noci na dnešek to bylo tak silné, že jsem se dokonce probudil, což mě přimělo k sepsání tohoto dopisu. Jsem si vědom toho, že jsme průmyslové město, ale udivuje mě, že se toto děje výhradně v noci, nikdy ne přes den. Nabízí se podezření, že se jedná o cílené vypouštění. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli z pohledu referátu životního prostředí jde o známý fakt, jestli se nejedná o sice páchnoucí, leč neškodné zplodiny, nebo je to trpěná nutnost, vyvažovaná ekonomickým rozvojem regionu a v Pardubicích se v noci prostě nevětrá (a já to jako nově přistěhovaný člověk pouze nevím). (...)

Během pár dní přišla odpověď. Protože jsem si u ní nevyžádal svolení k publikaci a nechce se mi hledat, jestli se na úřední vyjádření autorská práva vztahují nebo ne, pouze převyprávím její obsah. Byl jsem ujištěn, že:

  • žádný podnik nemá zásobníky, z nichž by v noci zplodiny vypouštěl (něco takového mě ani nenapadlo, jen... řada chemických výrob má mnohahodinové cykly a ty už se načasovat dají),
  • vliv globálního oteplování a intenzivního průmyslu se ve velkých průmyslových městech na kvalitě ovzduší projevuje více,
  • člověk je při odpočinku vnímavější, takže i znečištěnost ovzduší vnímá silněji,
  • se nejedná o žádné cílené vypouštění, podniky jsou pod přísnou kontrolou a pokud by o něco šlo, jednalo by se o nehodu
  • jak potvrdily dispečinky podniků Paramo a Synthesia, k žádné takové nehodě nedošlo (to mě nejdřív pobavilo, vzpomněl jsem si na inspektora Trachtu a jeho knihu "Zbytečné otázky v kriminalistice", ale asi je fakt, že případný problém by se tak jako tak odhalil a podniky by byly samy proti sobě, kdyby se něco pokoušely tajit).

Vyvodil jsem z toho závěr: v Pardubicích se skutečně v noci nevětrá.

12345
1248612300000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online