Wuwejův zápisník

Pardubický archiskanzen - úvod

06.05.2009 21:52, Wu | architektura | komentáře -

Pardubickým archiskanzenem si sám pro sebe nazývám jedno konkrétní místo - Masarykovo náměstí, kde je série naprosto nesourodých budov, které zůstanou zachovány budoucím generacím. Proto skanzen. V tomhle konkrétním případě ho chápu hanlivě, ale protože slovo je neutrální, použiji jej k označení seriálu o budovách, které mě něčím zaujaly. Ať už v dobrém, nebo špatném smyslu.

Archiskanzen Pardubice

Urbanistické plánování v Pardubicích je dost zoufalé. Až dosud město například nemělo funkci hlavního architekta, hledá ho teprve teď. Zlí jazykové tvrdí, že samozřejmě, že teď už totiž není co zkazit. To si nemyslím, zkazit se dá ještě spousta věcí, ale už se toho také dost povedlo. Například prodej pozemků v centru, celé náměstí, za pěkných 300,- za metr čtvereční. Jistě, investor se vedle nákupního centra AFI palác (pozor, celé ve flashi) zavázal postavit i hotel, společenský sál a podzemní parkoviště, ale je otázka, jestli zrovna takové nákupní centrum město potřebovalo.

Přes přilehlou ulici u dnešního AFI paláce stála dlouhá léta lávka, jediný bezpečný způsob jak v klidu přejít. Investor se zavázal lávku zachovat. Pak se najednou přišlo na to, že je v havarijním stavu a nebýt občanské aktivity, tisíců podpisů petice a následného populismu zastupitelů, kteří se zalekli názoru občanů, bylo by po lávce. Tak je aspoň navržená tak, že se stejně skoro nedá použít (vede do prvního patra paláce; venkem se sice dá také sejít, ale po uzounkých schodech).

Výborné je také schválení dvou multikin. Které stotisícové město má dvě multikina, zhruba 500 metrů od sebe?

Poslední pecka je vystavění dalšího paláce jménem Magnum (shodou okolností hned vedle AFI). Stojí prakticky uprostřed křižovatky, takže je vidět ze všech stran, zástavbu třídy Míru převyšuje, takže přehlédnout nejde. Budova má moderně zkosené stěny, takže vypadá jako by padala, je vkusně obložená černým materiálem, takže vypadá jako náhrobek a teď naposled jsem si všiml, že se ze široké základny tyčí jako vztyčený prostředníček ve známém gestu „jsi jednička“ a vysmívá se nám všem. Na Necyklopedii napsali, že budova je „postavená na místě legendárního hotelu Veselka. Ten byl v polovině minulého století odstřelen, protože bylo zjištěno, že stojí na nevhodném místě, kde by žádná budova stát neměla.“ Co je na tom pravdy nevím, ale klidně bych tomu věřil.

Palác Magnum, Pardubice

Palác Magnum, Pardubice, foceno 24.1.2009 ze zmíněné lávky

Jsem zvědavý, jakou osobnost za hlavního architekta vyberou. Trochu se toho bojím, protože vybírat pomáhá i David Vávra, kvůli jehož „humoru“ jsem se nedokázal dívat na seriál Šumná města. A jak to tak vypadá, je to pěkná klauniáda (viz. komentář pod článkem).

Ještě ten archiskanzen. Tvoří ho série budov (bráno postupně od zimního stadionu směrem k centru, foceno také 24.1.2009):

VČES, Pardubice

administrativní budova na Masarykově náměstí, Pardubice

ČSOB Pojišťovna, Pardubice

Palác Magnum, Pardubice

Příště se podíváme na příjemnější obrázky, na sídliště, které mě opravdu zaujalo.

12345
1241639520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online