Tenká, ale pro většinu čtenářů dostatečně obsáhlá publikace přináší stručný přehled o historii perníku (nejen) v Pardubicích. V jednotlivých kapitolách prochází původ perníku, výrobu, perníkářské formy, jeho cestu do Čech, do Pardubic, jak to s ním vypadá teď, kde je Perníkové království a jak perníkem Pardubice žijí dodnes.
Mimochodem perník byl vždycky exkluzivní zboží. Jednak je náročný na přípravu, jednak má drahé přísady – med nikdy nebyl levný a přidávané koření také ne, vedle pepře to byl například koriandr, anýz, muškát, skořice, zázvor nebo hřebíček. Propracované těsto se nechávalo v chladu několik dnů nebo i týdnů odležet, kvůli lesku se povrch potíral vajíčkem nebo speciální glazurou a nakonec zdobil. A k unikátnosti přispívaly i složitě vyřezávané formy.
Kniha je bohatě ilustrovaná:
A dojde i na známé rčení, „ukázat, zač je v Pardubicích perník“. Trošku komické je, že vlastně není jasné, co to přesně znamená. Je v Pardubicích perník drahý, nebo levný? Nebo to snad znamená „dostat za vyučenou“ přenosem z „zač je toho loket“?
Ať tak nebo tak, publikace je příjemné nahlédnutí do perníkářství. Jen škoda, že je podle označení neprodejná a tedy nevím, jak byste se k ní mohli dostat…
Odkazy:
ŠEBEK, František a kolektiv. Pardubice město perníku. Pardubice: Statutární město Pardubice, 2015.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.