Wuwejův zápisník

Miloš Čermák: Kdyby sólokapři měli křídla

08.05.2009 13:48, Wu | knihy | média | komentáře -

obálka knihy Miloš Čermák: Kdyby sólokapři měli křídlaMiloš Čermák je známý novinář, na katedře žurnalistiky FSV UK vede kurz Nová média, píše do klasických novin i na internet a mimo jiné provozuje blog Extra. Nějakou dobu jsem ho sledoval, ale pak mi začalo vadit, že naprosto každý článek má na konci pointu - i když není nutná nebo se nehodí. Když tak nad tím přemýšlím, to je možná jediný způsob, jak u něj poznat ne úplně podařený text. Na stylu nebo obsahu to u profesionála nepoznáte.

Jednou se optal čtenářů, jestli si myslí, že je grafoman. Petr Koubský mu odpověděl článkem, z něhož si dovolím ocitovat: „Problém Miloše Čermáka - a dalších jemu podobných včetně mne - je jiný. Spočívá v tom, že jsme ochotni vyjádřit se slovem a písmem skoro k čemukoli. A hůř, my se k téměř čemukoli skutečně vyjádřit umíme na akceptovatelné úrovni. A to je opravdu průšvih.

Tahle kniha ale křečovitostí point netrpí, nevyjadřuje se „k téměř čemukoli“, a informačně je také hodně bohatá. Přesto mě nijak zvlášť nezaujala. Má zase jiný problém, problém souboru textů, které dříve vyšly jednotlivě v novinách. Když se z nich sestaví sbírka, a čtou se pěkně jeden za druhým, nedostatky vyniknou a kvalita zapadne.

Celou publikaci s podtitulem „Proč nás novináře nemá nikdo“ rád tvoří sloupky a úvahy, které vyšly v letech 2002 až 2006 v Lidových novinách, Hospodářských novinách a v Reflexu. Jejich největší nevýhoda je schematičnost. Kdybych měl popsat dojem, který ve mně kniha zanechala, bylo by to asi toto: slavný americký nebo britský novinář něco řekl (nebo neřekl) a bylo to správné (nebo špatné), slavné britské nebo americké noviny něco dělají (nebo nedělají) a je to výhodné (nebo nevýhodné), noviny a novináři lžou (nebo nelžou) a je to neetické (nebo etické) - a tak pořád dokola. Naopak výhoda je vynikající informovanost. Některé sloupky musely zabrat spoustu času při rešerších a dohledávání fakt.

Ideální čtení pro studenty žurnalistiky nebo novináře; já ale nejsem cílová skupina - víc než jeden sloupek za týden je moc.

Recenze Ireny Ryšánkové.

12345
1241783280000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online