Už tu mám úvod do automasáží, ale někdy se hodí umět namasírovat i někoho jiného než jen sebe.
Jak na to? S tím vám poradí tento Průvodce sedmi masážními styly a jejich vlivem na konkrétní svalové skupiny
. A má zase anatomické nákresy! Rozdělený je podle částí těla (samozřejmě po Úvodu a Základech), kterých se hmaty týkají, tedy:
Závěrečná kapitola Cílená masáž pak uvádí sestavy pro masáž při práci na počítači, masáž na uvolnění horní části těla a masáž na unavené dolní končetiny a chodidla.
Je vidět, že je z praxe; i přes svou stručnost uvádí důležité věci:
Kromě příjemné atmosféry potřebujete mít po ruce ještě před zahájením masáže několik nezbytností. Dvě prostěradla nebo deky k překrytí masážního stolu a k přikrytí masírované osoby. Nejvhodnější jsou bavlněné přikrývky, ale nekupujte ty nejdražší, potřísníte je olejem. Pokud je to možné, pořiďte si vzorované pokrývky, lépe se na nich ztratí olejové skvrny. (Str. 11)
Upozorňuje čemu se vyhýbat (na těle) i kontraindikace před masážemi nebo jednotlivými hmaty:
Nemasírujte měkkou oblast mezi posledním žebrem a vrchní částí kyčle – jedná se o zakázanou zónu, ve které se nacházejí ledviny. (Str. 38)
Vše je samozřejmě ilustrované fotografiemi (o schématech už jsem se zmiňoval):
Kniha má i nevýhody – anatomická schémata trochu ztrácejí na atraktivitě, když jsou pořád dokola stejná, a přiložený velký plakát s přehledem hmatů nezahrnuje záda, což je ale věc, kterou nejspíš budete masírovat nejčastěji a tahák by se – aspoň zpočátku – hodil. Jsou to ale drobnosti; myslím že pro úplné začátečníky je kniha ideální.
Odkazy:
nakladatelství CPress, Brno 2014, ISBN 978-80-264-0351-7, cena 399 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.