Wuwejův zápisník

Vigué J., Orte E. M.: Atlas lidského těla

07.10.2005 22:25, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

Mnohokrát jsem si chtěl koupit nějakou anatomii. K biologii jsem tíhl už na gymnáziu, leccos si pamatuji dodnes a zkrátka mě zajímá, jak je lidské tělo postavené. Myslím, že základní znalosti by neuškodily většině lidí, schválně, kolik vás správně umístí ledviny? Takže jsem obvykle stál v knihkupectví, otevřel anatomii pro lékaře, zalistoval a zase vrátil do police. Zaplavily mě totiž výhradně latinské názvy a obrovská detailnost. Pojmenování všech hrbolků na každé kosti opravdu nepotřebuji.

Kdo hledá, najde… Jednoho krásného dne jsem našel i já. Zmíněný Atlas lidského těla je přesně to, co jsem chtěl. Ilustrace, všechny soustavy (kostra, svaly, trávicí, vylučovací, atd.), navíc obrázky nejsou izolované. Vždy je naznačen fragment jiné soustavy, aby si člověk mohl přesně představit umístění, třeba u plic jsou naznačeny kolem probíhající tepny a žíly, bránice… Každá významná část je komentována; krátké výstižné popisky se opakují, pokud se tatáž věc objeví i na jiném schématu, takže není třeba listovat zpět nebo hledat v rejstříku. Jména jsou česky, latinsky v závorce.

Nic není bez chyby, ani tato kniha nebyla ušetřena, čas od času se objeví špatné umístění popisku (čára směřuje k jinému svalu než má), překlepy, popis aorty mluví o pravé komoře namísto levé atd. Ale jako kritický nedostatek to nevidím; pro publikaci hovoří i rozumná cena. Samozřejmě vzhledem k rozsahu a provedení (399,-).

12345
1128716700000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online