Wuwejův zápisník

Štika k obědu - čím je ten sluha otrávil?

05.10.2005 23:15, Wu | výzkumy | kultura | komentáře -

Zhlédl jsem divadelní hru Štika k obědu, jejíž zápletka se točila kolem otravy hlavních postav. Nebudu teď hodnotit ani hru samotnou, ani protagonisty, zaujala mě jiná věc. Během děje zazněl poměrně přesný popis přípravy posledního pokrmu i příznaků. Ježto jsem s chemií trochu přišel do styku, hned jsem začal přemýšlet, o co by tak mohlo jít. Paměť mě bohužel nechala na holičkách, toxikologie byla v prvním ročníku a to je dost dávno. Raději budu postupovat po krocích.

Co tedy víme - leklá ryba, pár dní v uzavřené nádobě; nejprve pocity lehkosti, pak poruchy chůze a mluvení, dvojité vidění, konec. Leklá ryba. Proč zrovna ryba? Organické, obzvlášť živočišné látky při hnití produkují sirovodík. Jenže to je plyn, vyprchal by, o zápachu nemluvě, toho by si v jídle každý všiml. Něco si ale matně vzpomínám, safra, o rybách se mluvilo. Zápach něčeho, tlejícího listí? Ne, fosgen těžko. Nebo šlo o zápach ryb? Fosfan? Tak to je úplně mimo, navíc literatura uvádí spíše česnekové aroma.

Další vodítko - tři dny v uzavřené nádobě, bez přístupu vzduchu. Jasné anaerobní procesy. Bakteriální toxin, z masa. Už mi svítá, jakpak se projevuje otrava botulotoxinem? Podle zdravcentra.cz: "Příznaky jsou: mlhavé a dvojité vidění, ptóza, suchost v ústech, chraptivý hlas, polykací obtíže." To je ono! Chybí pouze lehkost a poruchy chůze, ale počítám, že obrny periferních nervů zajistí poruchy všeho možného. Zmínka o výskytu bakterií ve střevním ústrojí zvířat včetně ryb jen potvrzuje výsledek pátrání: BOTULOTOXIN.

12345
1128546900000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online