Wuwejův zápisník

David Scott: Zen v praxi

16.05.2012 01:31, Wu | knihy | duše | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy David Scott: Zen v praxiZen, zen buddhismus, se zaměřuje „především na meditování, na osobní zkušenost s učením zenu a na vyjádření všech základních otázek života a smrti - nikoli v teologickém nebo metafyzickém smyslu, ale v praktické každodenní podobě. Jeho cílem je prožívat život přímo a autenticky, oproštěný od dualistického dělení typu já/ty a pravda/omyl. Této prosté skutečnosti se v zenu říká buddhovská přirozenost, 'základ bytí' nebo 'autentická zkušenost'.“ (str. 8)

Zen je hodně praktický, chce ukázat (naučit vidět) zkušenost takovou, jaká je, oprostit se od slov a konceptuálního chápání. Jeho metody se tedy hodně zabývají každodenními činnostmi, fyzickým světem. Tradice je klášterní, ale s rozšířením na Západ se stává laickou - a laikové se samozřejmě nemůžou věnovat výhradně praktikování zenu, musejí jej sladit s požadavky běžného života.

Právě jim je kniha určena; po nezbytném úvodu do zenu, který se snaží zachytit podstatu tohoto učení, osvětlit jeho původ (Čchan, Bódhidharma atd.) a popsat základní myšlenky (čtyři ušlechtilé pravdy, osmidílná stezka, tři klenoty, přikázání, karma), následují rady jak zen praktikovat. Tady se dozvídáme kde a jak cvičit, jaké vybavení je třeba, najdeme správné pozice pro zenovou meditaci, pravidla pro dýchání, práci s myšlenkami nebo třeba s kóany.

Zenové učení člověku nic nedodává; právě naopak, ukazuje, jak se zbavit klamů a stát se tím, kým doopravdy jsme - vrátit se domů, jak se říká v zenu. To znamená také vidět věci stále více takové, jaké skutečně jsou.“ (Str. 9)

Poslední, největší skupinu kapitol zabírá zen v každodenním životě. Pravidelná praxe doma, v kuchyni a v zahradě. David Scott popisuje tradiční japonský dům a vlivy na něj; radí, jak zenovou estetiku uplatnit ve svém interiéru, jak se oprostiti od zbytečností, jaké materiály vybírat (a také, kam uklidit všechny ty věci, které potřebujete, ale které se jaksi se zenově prázdným bytem vylučují). Zen v kuchyni pro mě byl překvapení, je to celý styl vaření - šódžin-rióri, zenová strava, vaření tří misek, doporučené potraviny, estetika servírování... Naopak kapitola zen v zahradě přináší přesně to, co byste očekávali - kameny, mech, písek, meditaci, základní principy.

Kniha je samozřejmě v souladu i graficky, bohatý obrazový doprovod je uspořádán se zenovou střídmostí a využívá prázdného prostoru pro zdůraznění obsahu. Vlastně není co vytknout.

nakladatelství Euromedia Group, k. s. - Ikar, Praha 2003, ISBN 80-249-0260-5, cena 249 Kč

12345
1337124660000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online