Wuwejův zápisník

Nicholas D. Satan, M. J. Weeks: Ďáblovy deníky

05.10.2009 23:08, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Nicholas D. Satan, M. J. Weeks: Ďáblovy deníkyUž na první pohled kniha zaujme. Černé desky s odřenými hranami, jasně červené reliéfní písmo, zlatá ořízka - to rozhodně nebývá běžné. A když ji otevřete, zjeví se krásně zažloutlé, pomuchlané, krví pokapané a ohořelé stránky. Deník. Věkovité záznamy Nicholase D. Satana, ďábla a pokušitele.

Obsah je rozdělený do pěti sešitů, pěti „dílů“.

  • Pýcha předchází pád - Prehistorie a Starý zákon: Od roku nula do roku 1 před K.
  • Pryč se starým, sem s novým (Nový zákon, Zjevení a Apokryfy)
  • Staré dobré časy (Doba temna)
  • Krapet vzdělání (Renesance a osvícenství)
  • Vstříc miléniu (Moderní svět)

V každém jsou záznamy na některé významnější události z pohledu Ďábla. Protože jde o knihu humoristickou, můžete se těšit na spoustu vtipných momentů a postřehů; už na začátku mě pobavil výklad letopočtu „před K.“ jako „před katastrofou“. Přehlídka klientů je reprezentativní, v třetím díle se objeví dohoda s Diokleciánem, aktivní Nero, chytrý a bezohledný Atilla, Čingis a Kublajchán, útěk krys Buba a Pandemicy z oddělení biologického výzkumu, uznalý Vlad Dracula nebo třeba Dante (nazvat to „božská“ komedie není zrovna taktní!) :

Ďáblovy deníky, str. 76

Nejvíc diskutabilní je volba událostí v posledním dílu - střelba na J.F.K. v Dallasu je zařazená trochu násilně, kdo byl Daniel Webster jsem vůbec netušil a hlavně chybí La Vey. Neokomentovat v Ďáblově denících Satanskou bibli, to je hrubá chyba. Naopak příjemné byly odkazy na Rady zkušeného ďábla, Bulgakova nebo krále hororu Stephena Kinga.

Vykreslený satan je trochu směšný, hodně lidský a spíš ve vleku událostí než jako aktivní síla. Humor deníku není jízlivý nebo černý, jak by se dalo očekávat, je spíše podobný humoru Deníku Mr. Beana. To mu ale neubírá na čtivosti, a když připočteme nádhernou výpravu, je o zábavu postaráno.

12345
1254776880000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online