Tento atlas je přímo neuvěřitelná záležitost. Kartografka Karen Wynn Fonstad jej vytvářela postupně z potřeby zachytit nově objevovaný svět (při čtení Hobita). Původně chtěla jednu obří indexovanou mapu, ale opakované čtení, další vycházející knihy a neustálé prohlubování informací ukázalo, že to stačit nemůže. Výsledkem je soubor o dvou stech stránkách a s více než sto padesáti mapami, schématy a náčrtky – a také textovým popisem událostí.
Zachycuje nejen Středozem, ale vlastně celou Ardu (alespoň v nejstarším období), a postupuje chronologicky, po věcích. Najdeme tu tedy území a války Elfů v prvním věku; vzestup a pád Númenorejců ve věku druhém; války, bitvy, migrace národů ve věku třetím; pochopitelně také velmi podrobné mapy Hobita a Pána prstenů.
Vedle očekávaných map kontinentů, států nebo území, jako například souhrn zemí na začátku třetího věku ze strany 53:
jsou tu také záznamy jednotlivých cest (i po dnech) nebo rozkreslené bitvy (ukázka ze strany 149 z dobývání Helmova žlebu):
plánky měst a budov (Minas Tirith, str. 139):
a dokonce mapy tematické – geomorfologická, vegetační, populační nebo klimatická (str. 183):
Atlas se pro mě velmi rychle stal základní, nepostradatelnou pomůckou pro všechny knihy z Tolkienova světa. Silmarillion by bez něj byl nezvladatelný, Hobit s Pánem prstenů jakbysmet, mapy jsem ocenil i při čtení Posledního pána prstenů (Kiril Yeskov).
Vyšel i česky, ale je nesehnatelný (není divu), proto jsem si ho objednal v angličtině. Ničemu to nevadilo, na mapách jsou jen základní slova a názvy míst se překladem (většinou) nemění.
Odkazy:
FONSTAD, Karen Wynn. The Atlas of Tolkien's Middle-Earth. London, UK: HarperCollinsPublishers, 2016. ISBN 978-0-00-819451-2.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.